Mluvme otevřeně. Bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny může být otázkou měsíců, vybízí hejtman Kuba

13. březen 2022

V Česku je podle odhadů už zhruba 200 tisíc lidí, kteří utekli před ruskou invazí na Ukrajinu. Ubytovací kapacity v Praze, Brně a středních Čechách ale přestávají stačit. „V tuhle chvíli nám zbývá zhruba nějakých pět set míst, které jsme schopni pokrýt během pár dnů,“ nastiňuje situaci v jihočeském kraji tamní hejtman Martin Kuba (ODS) s poukazem na to, že procentuálně výrazně přibývá utečenců, kteří nemají vyjednané žádné ubytování.

„Je velmi důležité si říct v jakém komfortu a na jak dlouho jsme schopní těm lidem bydlení poskytnout,“ apeluje s tím, že je třeba se zamýšlet třeba i nad tím, kam budou ukrajinské děti chodit do školy.

Čtěte také

Aktivovat bude potřeba soukromé formy ubytování například v hotelech, odhaduje Kuba. Upozorňuje ale, že s poskytovateli je v tomto ohledu nutné mluvit od začátku otevřeně:

„Aby počítali s tím, že je to třeba na půl roku nebo na rok. Protože předpokládám, že řada z nich si tím bude chtít například vykrýt nezajímavou část sezony, ale možná už vůbec nepočítají s tím, že se bavíme také o nějakém červnu, červenci a srpnu, kdy mají hotely sezónu.“

Celou společnost čeká extrémní zátěž, uzavírá hejtman.

autoři: Vladimír Kroc , marz
Spustit audio