Ministry pobouřilo Okamurovo vystoupení ve sněmovně k otázce běženců z Ukrajiny. Šíří lži a vyvolává nenávist, zaznělo

11. květen 2022

Ministry pobouřilo úterní vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury ve Sněmovně ke vládním strategickým prioritám zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Zhruba po hodině odešli ze sálu.

Tomio Okamura byl jediným řečníkem ke strategii. Podivoval se mimo jiné nad tím, že vláda chce zrušit povinné zdravotní prohlídky ukrajinských žáků před nástupem do škol. Mluvil o tom, že po nástupu dětí z Ukrajiny klesne kvalita výuky "pro české občany" a že ve školkách nebude dost míst pro mladší české děti.

Vládu Okamura vinil z diletantství a amatérismu. "Občané se můžou začít během krátké doby bouřit," prohlásil. Zpochybňoval také výši humanitárního příspěvku Ukrajincům.

V reakci na Okamurův proslov část vládních zákonodárců opustila jednací sál a následně začali odcházet i ministři.

"Všichni jsme byli svědky toho, že se na jednání pléna nejen obstruuje, ale také nadává a vyvolává nenávist," komentoval před novináři dění v sálu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministři podle něho chtěli mluvit o zvládání přílivu běženců, ale nedostali se ke slovu a museli poslouchat urážky.

Marián Jurečka Okamurovo vystoupení označil za snůšku lží, překrucování, strašení a nenávisti.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.