Milan Slezák: Národní muzeum není jen budova

20. květen 2011
Ozvěny dne

Největší audioportál na českém internetu

Milan Slezák | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Milan Slezák: Před 120 lety byla slavnostně otevřena budova Národního muzea

Co by bylo pražské Václavské náměstí bez budovy Národního muzea? Stavba, na kterou můžeme být hrdí i 120 let od jejího otevření je vznešená, nikoli však pompézní. Byla však svědkem klíčových událostí české historie, a to ne vždy povznášejících (za rámeček si určitě nedáme masový slib věrnosti Třetí říši po heydrichiádě ani dny, kdy Češi tloukli Čechy).

Národní muzeum není jen budova. Je to také národní instituce, svým způsobem poklad. Něco podobného, a budiž mi to dovoleno říci, jako Český rozhlas. A to z Národního muzea zdaleka nedělají pouze jeho sbírky zahrnující kostru plejtváka myšoka nebo slovo národní v jeho názvu.

V tom se odráží šťastný souběh dvou tendencí: vlastenecké – vždyť učená společnost, která u zrodu Národního muzea stála, chtěla pracovat hlavně pro povznesení národa – a tendence vědecké, která si musí uchovat kritičnost za každou cenu. Ba někdy i za cenu, že se národu budou otevřeně sdělovat nepohodlné pravdy.

Co je totiž pro národ prospěšnější? Fangličkářské vlastenectví, které se vyžívá v prázdných tirádách a všechno špatné svádí na domnělé zavilé nepřátele národa? Anebo je pro národ lepší, když se skládá ze soudných, přemýšlivých a pracovitých jedinců?

Tuhle otázku přece slovutní Čechové úspěšně vyřešili už před drahnou dobou! Proto Havlíček vyzýval, aby nám „vlastenčení konečně z huby do rukou vklouznouti ráčilo“, proto volal Masaryk po drobné práci a kritickém úsudku. I oni mohou spolu s Národní muzeem posloužit jako důkaz, že vlastenectví a soudnost nemusí být nutně protivy.

autor: msl