Michael Schumacher se občas probouzí z kómatu, oznámila jeho manažerka

4. duben 2014

Po třech měsících v kómatu a vážném zranění hlavy dělá legendární německý pilot formule 1 Michael Schumacher pokroky. Jeho manažerka dnes uvedla, že chvílemi nabývá vědomí a probouzí se.

Sedminásobný šampion měl nehodu na lyžích 29. prosince, od té doby je udržován v umělém spánku v nemocnici v Grenoblu.

„Michael dělá na své cestě pokroky. Vykazuje známky probouzení a vědomí," uvedla manažerka Sabine Kehmová v prohlášení. Další podrobnosti o jeho zdravotním stavu odmítla sdělit s ohledem na soukromí bývalého závodníka i celé rodiny.

„Prosíme veřejnost o pochopení, proč nechceme zacházet do detailů. Kvůli jeho rodině a také proto, aby mohl i tým odborníků v klidu dále pracovat," dodala Kehmová.


Pětačtyřicetiletý Michael Schumacher upadl na konci loňského roku při lyžování v neupravené části sjezdovky v Méribelu a hlavou se udeřil o kámen. Po dvou operacích mozku je v kómatu už 96 dní, s jeho probouzením lékaři pozvolna začali 30. ledna.

Před třemi týdny přišly první povzbudivé zprávy, že Schumacher na snahu o probuzení a snížení množství léků reaguje. Dnes jeho manažerka vzbudila další optimismus.

„Všichni stojíme při něm během jeho dlouhého a těžkého boje, a společně s celým týmem v nemocnici stále věříme," uvedla Kehmová.

Martin Bojar: Chybí vyjádření ošetřujících lékařů

„Je znepokojivé, že od 30. ledna chybí věrohodné vyjádření ošetřujících lékařů,“ zdůraznil doc. MUDr. Martin Bojar z Neurologické kliniky FN Motol.

„Neustále pracujeme s prohlášením manažerky, nebo někoho jiného, ale chybí vyjádření ošetřujících neurologů a anesteziologů.“

Projevy, které okolí popisuje jako nabývání vědomí, mohou být dány pouze tím, že lékaři snižují dávky sedativ, upozornil Bojar.

„Nikdo z ošetřujících lékařů se nevyjádřil k tomu, zda se jedná o zlepšení kvality i kvantity poruchy vědomí.“

„Prohlášení manažerky je velmi neutrálně optimistické, ale říci, že je to nadějné, se v této chvíli neodvažuji,“ uvedl Martin Bojar.

Michael Schumacher
autoři: mkp , hbe | zdroj: ČTK
Spustit audio