Maďaři v referendu odmítli vládou zavedené poplatky

10. březen 2008

Maďaři, kteří si už déle než rok zvykají na placení u lékaře, za pobyt v nemocnici či za studium na vysoké škole, se prvního dubna vzbudí do dne, kdy bude všechno toto opět zadarmo. A nebude to žádný apríl. Počínaje prvním dubnovým dnem se totiž země vrátí o rok zpátky, čili do doby, než byly zavedeny zmíněné vládou prosazené poplatky.

Maďarští voliči o tom rozhodli v nedělním referendu, které iniciovala pravicová opozice. Aby jeho výsledky byly závazné, musela alespoň čtvrtina registrovaných voličů odpovědět na položené otázky shodně. K urnám nakonec přišlo více než 50 procent oprávněných voličů, z nichž přibližně 85 procent hlasujících poplatky odmítlo.

Svým rozhodnutím udělali voliči vládě Ference Gyurcsánye škrt přes rozpočet. A to doslova, protože kabinet socialistů a liberálů se zavedením poplatků ve zdravotnictví a školství snažil snížit schodek státního rozpočtu, který je nejvyšší v celé Evropské unii. K politice utahování opasků se socialista Gyurcsány rozhodl přistoupit krátce po předloňských volbách, ačkoli před nimi před ničím takovým nevaroval. Že si ale byl vědom nutnosti reforem už dříve, se veřejnost dozvěděla po volbách z nahrávky z jednání za zavřenými dveřmi, kde přiznal, že jeho strana před volbami lhala o skutečném stavu ekonomiky země. Opozice vedená bývalým premiérem Viktorem Orbánem se teď přirozeně domáhá odchodu vlády. Ta se ovšem k ničemu takovému nechystá, naopak v neděli hned po uzavření hlasovacích místností její představitelé oznámili, že kabinet už má připraveny návrhy zákonů, kterými v souladu s přáním voličů obnoví předchozí stav. Obětí referenda se tedy dle přání opozice měla stát vláda, skutečnost je mnohem smutnější: včerejší hlasování si vyžádalo tři oběti na lidských životech, zemřeli tři starší lidé - dva voliči a jeden člen referendové komise.

Ačkoli ministryně zdravotnictví Ágnes Horváthová prohlásila, že reforma zdravotnictví není v prvé řadě o poplatcích a že jejich zrušení ji neohrožuje, výsledek všelidového hlasování je nepochybně políčkem do tváře premiéra Gyurcsánye, který je synonymem probíhajících reforem. Ministerský předseda v neděli večer oznámil, že peníze, které v důsledku zrušení poplatků budou v rozpočtu chybět - jde zhruba o jedno promile rozpočtových příjmů -, nemá pro zdravotnictví a školy kde vzít. Třem milionům voličů, kteří poplatky odmítly, se podle Gyurcsányových slov nepodařilo během kampaně vysvětlit podstatu problému. Jinými slovy tito lidé nepochopili, že návštěvu u lékaře, hospitalizaci i vysokoškolské studium si budou stejně muset zaplatit z vlastních kapes, jen se to nebude jmenovat poplatky, ale třeba daně.

Viktor Orbán, který prohrál volby se socialisty dvakrát po sobě, po skončení referenda nadšeně oznámil, že Maďarsko zvítězilo a těmi, kdo prohrály, jsou strany vládní koalice. Většina společnosti prý dala najevo, že chce změnu kurzu. Tato myšlenka však s největší pravděpodobností zůstane jen nevyslyšeným přáním, protože opozice nemá nástoj, kterým by vládu přiměla udělat víc než jen respektovat odpovědi na tři konkrétní referendové otázky. Odborníci se vesměs shodují na tom, že Orbánovu národně orientovanému Fideszu nezbude nic než trpělivě čekat ještě další dva roky do termínu řádných parlamentních voleb. Pokud by se uskutečnily dnes, zvítězil by Fidesz drtivě s 45procentní podporou. Vládní socialisty by volilo přibližně 15 procent voličů. Socialisticko-liberální karavana tedy jde dál, ale musí počítat s tím, že opozice s házením klacků pod nohy nepřestane. Nedávno parlament schválil částečnou privatizaci zdravotního pojišťovnictví, což je možná další příležitost vyzkoušet si ochotu voličů podpořit rebélii opozice.

V Maďarsku není plebiscit až tak ojedinělým jevem jako u nás v Česku. Kromě vstupu do Evropské unie si Maďaři odhlasovali také členství v NATO či některé změny související s pádem vlády komunistů. Naopak dosud poslední referendum konané před více než třemi lety mimo jiné o zákonu, který měl umožnit milionům Maďarů žijícím v sousedních zemích získat dvojí občanství, bylo kvůli nízké účasti voličů neplatné. Ačkoli se tedy občas mává strašákem velkého Maďarska, když jde o vlastní peněženku, spíše než na své bratry za hranicemi myslí Maďaři na sebe. Odpověď na otázku, zda chtějí zdravotnictví a školství zadarmo, jim stála za tu námahu a do volebních místností se dostavili v dostatečném množství. Jak poznamenal jistý vtipálek v jedné internetové diskusi, kdoví jak by dopadla otázka: Chcete, aby bylo zadarmo pivo?

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

Spustit audio