Lékařské odbory plánují razantní protesty, zapojí do nich kolegy ze zemí Visegrádu

19. červen 2012

Česko čekají další protesty zdravotníků. Podle odborů budou rozsáhlejší než akce Děkujeme, odcházíme. Lékařský odborový klub ale zatím neupřesnil, jak přesně chtějí lékaři o zvýšení platů usilovat. Průběh protestů totiž chtějí připravit společně s dalšími odboráři, hlavně se zdravotními sestrami. Chystá se také společná akce s lékaři ze zemí Visegrádské čtyřky.

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel po dnešní poradě nevyloučil, že se bude opakovat situace z loňského roku, kdy lékaři kvůli platům hromadně podávali výpovědi z nemocnic.

Termín ani formu protestů upřesnit nechtěl, protože je prý nutné společný postup zdravotníků nejprve dobře připravit. Řekl ale, že akce bude razantní a zásadní, protože na jinou vláda nezareaguje. Happeningy podle něj nestačí.

„Nejsem schopen říct, kdy bude možno tuto akci spustit, protože ta akce by měla být skutečně masivní a měla by být taková, aby skončila jednoznačným výsledkem. To znamená, že my určitě dáme přednost tomu, aby byla dobře připravená, před tím, aby byla rychle,“ řekl místopředseda Lékařského odborového klubu Miloš Voleman s tím, že jednání o konkrétní podobě teprve začnou. Není ale pravděpodobné, že by protesty přišly před krajskými a senátními volbami.

Důvodem nespokojenosti lékařů je informace, že ministr nedodrží loňské memorandum, na základě kterého se měly letos lékařům zvýšit mzdy o deset procent. Později ministr Leoš Heger s ohledem na stav ekonomiky přislíbil počáteční růst o 6,25 procenta a od poloviny roku o zbývajících 3,75 procenta. Memorandum ukončilo hrozbu hromadného odchodu doktorů do zahraničí.

„Hlavním důvodem, proč se Lékařský odborový klub rozhodl organizovat další protestní akce, je to, že ministerstvo, respektive vláda zveřejnila svůj záměr nesplnit třetí krok, to znamená definitivní navýšení platů od 1. 1. 2013. Nikoliv to, že nebyl splněn ten druhý krok,“ upřesnil Voleman.

Jedním z důvodů nespokojenosti je totiž také skutečnost, že přidáno letos dostali jen lékaři z nemocnic, které spravuje stát. Jejich kolegové z krajských zdravotnických zařízení na vyšší mzdy stále čekají. Podle ministra by se na zvyšování platů měly hledat rezervy v samotných nemocnicích a ne ve státním rozpočtu.

„Já bych velice rád, kdyby protest směřoval tam, kam má směřovat, to znamená vůči zaměstnavateli. Já nerozumím tomu, proč neustále protest směřuje vůči ministerstvu, když se ukazuje, že prostředky v systému jsou. To přiznávají i zástupci zdravotních pojišťoven. Tudíž protest by měl být směřován vůči zaměstnavateli konkrétních zdravotníků,“ potvrdil náměstek Petr Nosek.

Čtěte také

Čeští lékařští odboráři chystají také mezinárodní protest s kolegy ze zemí Visegrádské čtyřky. Bude se konat pravděpodobně v listopadu a pacientů se prý nedotkne.

„Lékařské organizace zemí Visegrádské čtyřky řeší podobné problémy, které se týkají jednak platů, ale zejména se jedná o to, že ve všech čtyřech zemích – jak v Polsku, v Maďarsku, na Slovensku, tak i u nás – se chystá likvidace veřejného zdravotnictví. A proti tomu se hodláme spojit,“ vysvětluje Voleman.

autoři: rep , lej , ves , Kristina Winklerová
Spustit audio