Lékaři se postupně připojují k náhradnímu systému na vydávání e-receptů

4. duben 2016

Lékařům se postupně daří zprovozňovat elektronické předepisování léků. Minulý týden Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil náhradní program, který ale některým lékařům nefungoval. To se postupně mění. Pacienti, kteří berou léky pravidelně, si tak mohou ušetřit cestu do ordinace a recept dostanou do e-mailu.

Náhradní program pro vydávání e-receptů minulý týden s počítačem nekomunikoval. Doktoři se tak museli obrátit na poskytovatele svých lékařských programů.

„Ve čtvrtek ještě nešly, ale v pátek už jsme vytvořili první elektronické recepty a fungovaly bez problémů,“ informuje praktický lékař Cyril Mucha.

Podle mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Lucie Šustkové se budou lékaři s e-recepty připojovat postupně.

„Systém běží. Už jsou tam připojeny některé externí subjekty, které zajišťují software pro lékařské a lékárenské systémy. Samozřejmě máme zprávy od některých z nich, že budou připraveni až později. Někteří v pondělí, někteří v následujících dnech,“ přibližuje.

Od roku 2018 by měli lékaři používat elektronické recepty povinně. Současný systém, za který SÚKL zaplatil přes 3,5 milionu korun, je ale dočasný. Původní program totiž v prosinci zablokoval poskytovatel služby, společnost Tronevia. Ústav podle ní nezaplatil za autorská práva.

„Dokončujeme rozdílové analýzy na požadavky systému a v průběhu druhého čtvrtletí roku 2016 začneme vypisovat veřejné zakázky na jeho dodávku,“ říká ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Systém na e-recepty tak bude daňové poplatníky stát v budoucnu další peníze.

Náhradní řešení vytvořila pro SÚKL společnost Aquasoft, která získala zakázku bez výběrového řízení. Dočasné řešení má v budoucnu nahradit úplně nový systém, který dokáže zpracovat větší množství dat.

autor: ivv
Spustit audio