Lékaři budou mít nejspíš od příštího roku možnost nahlížet do registru zbraní
Praktičtí lékaři, specialisté i psychiatři budou nejspíš moct od ledna nahlížet do registru zbraní. Dohodli se na tom ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zkrátí se také zřejmě lhůta pravidelných lékařských kontrol nutných k žádosti o prodloužení zbrojního průkazu. Novelu zákona o zbraních pošle ministerstvo vnitra za týden k posouzení legislativní radě vlády.
Podnětem ke schůzce byla únorová událost v Uherském Brodě, kdy vrah v restauraci legálně drženou zbraní zabil osm lidí a pak sebe.
Ministr vnitra a prezident lékařské komory se mimo jiné shodli, že je třeba omezit okruh lékařů, kteří mohou vydávat potvrzení pro zbrojní průkazy. Podle Milana Chovance by takovou možnost měli mít jen registrující praktičtí lékaři.
„Dohodli jsme se také na tom, že by bylo vhodné, aby potvrzení pro získání zbrojního průkazu vydával jen registrující lékař, aby pacienta znal, případně znal jeho rodinu před tím, než mu vydá potvrzení k tomu, aby mohl být držitelem zbraně," uvedl ministr.
Možnost nahlížet do registru zbraní by byla pro lékaře dobrovolná. Pokud by byl přesvědčený, že může mít pacient se zbrojním průkazem psychické problémy, mohl by pak lékař informovat policii.
Česká lékařská komora měla výhrady k původnímu návrhu ministerstva vnitra, který předpokládal, že lékař bude muset povinně z registru zjišťovat, jestli vlastní pacient zbrojní pas. Lékaři se obávali, že by je to příliš administrativně zatížilo. S dobrovolným principem ale problém nemají.
„Dobrovolný systém je pro nás možný. Je třeba také zdůraznit nutnost důvěry mezi lékařem a pacientem. Bylo by velmi nešťastné, kdyby taková povinnost uložená lékařům odháněla psychiatricky nemocné lidi od toho, aby vyhledali lékařské ošetření. Výsledek by mohl být kontraproduktivní. Ti lidé by se mohli přestat léčit a byli by mnohem nebezpečnější,“ míní prezident komory Milan Kubek.
Lékařská kontrola každých pět nebo sedm let
Zkrátit by se také měla lhůta pravidelných lékařských kontrol nutných k žádosti o prodloužení zbrojního průkazu. A to ze současných deseti na sedm nebo pět let. I to lékařská komora podle svého prezidenta vítá.
„Myslíme si, že je rozumné zkrátit ty lhůty. Zdravotní stav občana se mění, vydávat by to měli jen registrující lékaři, ti, kteří pacienta znají, mají jeho zdravotnickou dokumentaci, znají rodinu. Jsme proti tomu, aby to mohl dělat jakýkoli lékař," řekl Kubek.
Novela zákona by také měla rozšířit pravomoci policie, která by mohla v určitých případech vstoupit do domu nebo bytu držitele zbrojního průkazu a na přechodnou dobu mu zbraň zabavit.
Zbrojní průkaz mělo vloni v Česku skoro 300 tisíc, lidí z toho přes 60 tisíc ho potřebuje k výkonu povolání.
Třeba ve Velké Británii povolují držení zbraní vedoucí důstojníci policie. Ta může požádat o medicínskou historii žadatele a vyžádat si příslušné údaje od lékaře, většinou to ale nedělá. Průkazy se tam vydávají na pět let. Lékařské vyšetření naopak vyžadují k získání zbrojního průkazu v Rusku.
Ve Spojených státech amerických má právo vlastnit zbraň každý. V některých tamních státech se lékaři mohou svých pacientů ptát, jestli vlastní zbraně a informace pak mohou dostat k dispozici federální vyšetřovatelé. V jiných státech USA jsou naopak dotazy lékařů na zbraně vysloveně zakázané.