KRNAP slaví šedesátku! Poslouchejte speciální seriál Českého rozhlasu o národním parku
Cílem Správy KRNAP je i ochrana a záchrana vzácných rostlin. Ve Vrchlabí funguje genetická banka
Záchrana ohrožených rostlin je pro Správu Krkonošského národního parku velmi důležitý úkol. Proto má přímo ve Vrchlabí genetickou banku. Je to pracoviště zaměřené na praktickou záchranu a uchování ohrožených rostlinných druhů rostlin.
Z počtu přibližně 900 původních druhů a poddruhů je jich kolem 400 zařazeno do některého ze stupňů ohrožení. 26 je jich dokonce nezvěstných nebo zcela vyhubených.
S Lídou Harčarikovou jsme právě vstoupili do zahrady poblíž genetické banky. „Máme tady chráněnou a ohroženou květenu Krkonoš. Jsou tady zastoupeny různé typy stanovišť. Od mokřadů až po vysoké a kamenité holiny.“
Čtěte také
Kosi útočí
Vidíme, že jednotlivé rostliny jsou tu chráněny a to různým pletivem nebo oplocením. „To je především proti kosům, kteří to tady rozhrabávají. Takto byl před lety zlikvidován jeden z endemitů, kuřička krkonošská.“
Ve skleníku je spousta hliněných květináčů. „Květiny jsou poměrně náročné a ty hliněné květináče přeci jen lépe dýchají,“ vysvětluje paní Lída.
Evidence a jmenovky
Vidíme jedno z už vyklíčených semen endemického druhu. To je zapotřebí teď zasadit. „Vezmeme květináč, dolů dáme drenáž z kousků starých květináčů. Substrát už mám připraven a jinak budeme přepichovat, podobně jako když si přepichujete rajčata nebo salát. Uděláme si dírku, do ní vložíme rostlinku.“
Čtěte také
„Pro mne je velice důležitá evidence a jmenovky u všech květináčů,“ říká s úsměvem Lída Harčariková.
Nyní jsme se z venkovních prostor přesunuli přímo do srdce genetické banky. Okolo je mnoho přístrojů i mrazáky. „Tady májí semínka nastavena – já tomu říkám jaro. Ukazuje to teplotu, tady máme skleničky a už vyčištěná a připravená semínka. Jejich sběr je různý, podle jednotlivých druhů, jak postupně dozrávají,“ dodává Lída Harčariková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.