Klíčová schůzka o Sýrii. V Ženevě jednají ministři zahraničí USA a Ruska

12. září 2013
Zprávy

Východisko ze syrské krize dnes v Ženevě hledají ministři zahraničí Ruska a Spojených států. Sergej Lavrov a John Kerry tam debatují o detailech ruského plánu. Ten počítá s tím, že Sýrie předá své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Půdu mu mělo připravit večerní setkání velvyslanců velmocí v OSN.

"To, že jsme nedokázali zabránit použití chemických zbraní v Sýrii, je naše kolektivní selhání. Je to těžké břemeno, které leží na bedrech Organizace spojených národů i jejích členů," uznal generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Dohodu zatím nepřinesl ani ruský plán, který počítá s mezinárodní kontrolou syrských chemických zbraní. Moskva odmítá francouzský návrh rezoluce OSN, který by umožňoval vojenskou intervenci v případě, že Sýrie neuposlechne.

Vladimir Putin naopak znovu obvinil z použití chemických zbraní syrské povstalce. V rozhovoru pro New York Times uvedl, že tím rebelové chtěli vyprovokovat zahraniční vojenský zásah.

"Nikdo nepochybuje, že v Sýrii byl použitý jedovatý plyn. Máme ale všechny důvody domnívat se, že jej nepoužila syrská armáda, ale opoziční síly, aby vyprovokovaly zásah svých mocných zahraničních patronů," napsal Putin.

Podle něj se objevují zprávy, že ozbrojenci plánují další takový útok, tentokrát proti Izraeli.

Čtěte také

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska zřejmě diskutují i o odkládané mírové konferenci o Sýrii, kterou se zatím nepodařilo kvůli neshodám uspořádat. Toto téma avizoval před schůzkou s Kerrym šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

"Protože teď existuje šance, že se vyhneme vojenskému zásahu v Sýrii, je možné, abychom dlouho připravované mezinárodní setkání realizovali."

OSN se pokouší domluvit na rezoluci, která by stanovila jasné podmínky pro předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu. Francie a Velká Británie chtějí, aby Asad měl na splnění dohody přesně stanovený čas a hrozily mu přísné sankce.

Londýn Asadovi nevěří a je podezřívavý i vůči Moskvě. Jak ale řekl britský ministr zahraničí William Hague, ruskému návrhu je třeba dát příležitost:

"Souhlasíme s prezidentem Obamou, že tahle iniciativa by mohla vést k odstranění hrozby chemických útoků bez použití síly". Svobodná syrská armáda plán odmítá a nechce spolupracovat.

Mapa Sýrie s vyznačením míst podezřelých z výroby a skladování chemických zbraní
autoři: ima , nov , Martin Ježek
Spustit audio