Kim Čong-un dál likviduje příbuzné a stoupence popraveného strýce

26. leden 2014

Vyhladit do posledního kolena - tak se zřejmě v Severní Koreji přistupuje k zavrženým bývalým prominentům. Podle všeho to platí i v případě popraveného strýce tamního vůdce. Kim Čong-un prý dal popravit všechny pokrevní příbuzné Čang Song-tcheka. S odkazem na různé zdroje to uvádí jihokorejská agentura Yonhap.

Kdysi vlivný Čang dostal v prosinci trest smrti za velezradu. Údajně chystal státní převrat.

Podle agentury byla zlikvidovaná i Čangova sestra a její manžel, který působil jako velvyslanec na Kubě. Smrt stihla také Čangova synovce, velvyslance v Malajsii.

Podle koreanisty Petra Bláhy je Langova rodina poměrně rozsáhlá, protože on sám pocházel z pěti dětí.

„Je otázka, kdy s likvidací začali. Podle některých zpráv k tomu začalo docházet už po popravě nejvlivnějšího Čanga, tedy od počátku ledna. Domnívám se, že pokud je akce skutečně zaměřená na celou rodinu, málokdo unikne,“ myslí si Bláha.

Koreanista se domnívá, že přežije Čongova manželka Kim Kjong-hi, sestra bývalého vůdce Kim Čong-ila.

„Je důležitá už z důvodu legitimity dynastie. Rodina Kimů hraje tak významnou roli, že popravit pokrevní příbuznou současného vůdce by otřáslo samotnými základy režimu,“ vysvětluje Bláha.

Podle něj bylo možné takovéto čistky předpokládat. Mnoho odstraněných pochází z řad diplomatů a vliv na vztahy s jižní Koreou by to mít nemělo.

autor: hbe
Spustit audio