Kdo nás bude bránit? Politiků se ptáme na financování armády, povinnou vojnu i hybridní hrozby
Jak velkou potřebujeme armádu?

Jak velkou potřebujeme armádu? (2. díl z 3)
Vojsko za loňský rok eviduje asi 4600 zájemců a zájemkyň. Přitom před pěti lety se do armády hlásilo přes sedm tisíc lidí ročně. Zdaleka ne všichni se ale k vojsku dostanou. Loni nastoupila méně než polovina z těch, kteří projevili zájem. Při započítání odchodu se za loňský rok armáda rozrostla jen o 176 lidí. Celkově v posledních letech odchodů z armády přibylo. O čem tato čísla svědčí?
Související
-
Poradce prezidenta: Hrozí, že proti ruské agresi Trump nepomůže. Obrana je úkol pro celou společnost
Co musíme udělat pro posílení obrany? Jak důležitá je shoda napříč politickým spektrem? Vyvarujeme se toho, aby se otázky bezpečnosti staly předmětem předvolebního boje?
-
Špičkové vojáky neuznáváme tak jako lékaře. Pro Čechy není armáda důvod k hrdosti, upozorňuje Gazdík
„Bude nějakou dobu trvat, než armáda bude v kondici, kterou má mít,“ tvrdí publicista Jan Gazdík, který se dlouhodobě dění v armádě věnuje.
-
Petr Šabata: Kolik by mělo Česko vydávat na obranu? Kde vzít miliardy navíc?
Prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala (ODS) říkají, že by Česká republika mohla vydávat na obranu tři procenta HDP – za několik let, třeba v roce 2030.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.