Kdo může být šťastný? Odhodlaní, spravedliví, svědomití a citově vyrovnaní optimisté

10. květen 2017

Jaké jsou ingredience štěstí a kdo může být šťastný? Zatímco výzkum Harvardovy univerzity zdůrazňuje, jak jsou pro štěstí člověka důležité společenské vztahy, poslední studie University College v Londýně vypočítává pět vlastností, které jsou pro štěstí nezbytné.

Britští vědci analyzovali údaje z průzkumu zahájeného v roce 2002, který zahrnoval více než osm tisíc osob, jimž je dnes mezi padesáti a šedesáti lety. Podle vědců je ideálním koktejlem štěstí a úspěchu směs odhodlanosti, smyslu pro spravedlnost, optimismu, citové stability a svědomitosti.

Osoby, které mají alespoň čtyři z těchto vlastností, jsou bohatší, méně náchylné k depresím, jsou zdravější a mají širší okruh přátel a známých. Ti, kdo mají takové vlastnosti, mají rovněž nižší cholesterol a menší riziko srdečního onemocnění.

Naopak lidé, kteří mají méně než dvě z těchto vlastností, se cítí být více osamělí, deprimovaní a vykazují více symptomů chronických chorob. Svůj zdravotní stav charakterizovalo 36,7 procenta z nich jako „nedobrý" nebo „špatný", zatímco u těch, kdo mají čtyři z výše uvedených vlastností, tento podíl činí pouze šest procent.

Pokud ještě nemáte oněch potřebných pět vlastností klíčových pro štěstí, neznepokojujte se, podle vědců je můžete v průběhu času získat. „Naše výsledky ukazují, že rozvíjení těchto vlastností v dospělém věku může přispět k pozdějšímu zlepšení zdravotního stavu a pohody," zdůrazňuje profesorka Jane Wardleová, která je spoluautorkou studie.

Nevíte, jak dosáhnout pocitu štěstí? Začněte ze života odstraňovat zvyky, které vás činí nešťastnými. Štěstí neleží často tam, kde bychom to čekali. Naopak neštěstí je předvídatelnější a skrývá se vždy na stejném místě. Proto vědci z celého světa identifikovali chování a zvyky, které našemu pocitu pohody škodí.

Jste závislí na vašem mobilním telefonu a sociálních sítích? Skoncujte s tím. Studie Michiganské univerzity z roku 2013 osvětluje vztah mezi časem stráveným na sociálních sítích a pocity nespokojenosti, osamění a izolace.

Ano, čtete správně. Světová zdravotnická organizace (WHO) se dotázala 89 037 osob z 18 zemí a dospěla k závěru, že deprese stíhá více bohaté země než chudé. Jak vysvětlíme tyto překvapivé výsledky? Touha po bohatství a vlastnictví je spojena s potřebou zamaskovat vnitřní nespokojenost. Čím více má člověk peněz, tím více se snaží zaplnit vnitřní prázdnotu, ale toho nikdy doopravdy nedosáhne.

Pociťujete, že se s vámi v zaměstnání zachází nespravedlivě? Deprese nevyvolává pracovní zátěž, ale pocit, že se k vám nadřízený chová nespravedlivě, vysvětluje se v jedné dánské studii. Jestliže jste vystaveni nespravedlnosti, zvyšuje se u vás hladina stresového hormonu.

Náš život je provázen mnoha volbami. Jestliže u vysokoškolsky vzdělaných lidí je možnost volby nezbytná k pocitu pohody a svobody, v každodenním životě může uvrhnout osoby do stavu úzkosti, deprese a dokonce je paralyzovat, uvádějí vědci ze Stanfordovy univerzity.

Vědci z Harvardovy univerzity realizovali největší výzkum o štěstí a dospěli k závěru, že nejdůležitější jsou vztahy s lidmi, které máme rádi. Také když se soustředíme na to, co děláme nyní, a neorientujeme se příliš na minulost nebo budoucnost, můžeme se cítit šťastnější. Četné studie rovněž ukazují, že příčinou depresí je strava bohatá na tuky.

A čím více uvažujete o tom, zda jste se správně rozhodli, tím jste podle Floridské státní univerzity nešťastnější. Nikdy totiž nebudete mít příležitost zjistit, které z vašich rozhodnutí by bylo správné.

zdroj: ČTK
Spustit audio