Kanadský premiér potvrdil zrušení víz pro české občany v horizontu několika týdnů

18. říjen 2013

Vízová povinnost pro české občany by měla skončit v několika příštích týdnech. Uvedl to kanadský premiér Stephen Harper v Bruselu, kde se šéfem Evropské komise José Barrosem podepsal důležitou obchodní dohodu mezi Kanadou a EU.

Díky obchodní dohodě mezi EU a Kanadou by vzájemné obchodní kontakty mohly vzrůst asi o 26 miliard eur. Dohoda má ukázat, že jak EU, tak Kanada odmítají protekcionismus jako nástroj ochrany vlastních firem.

Dohoda neobsahuje ustanovení o zrušení kanadských víz pro české občany. Kanadský premiér ben Harper přesto dodal, že volný obchod není možný bez volného pohybu osob, který vízová povinnost omezuje. Znovu tak potvrdil plán kanadské vlády na zrušení víz pro české občany.

„Je to obchodní dohoda, která se netýká víz. Ale jejím smyslem samozřejmě je volný pohyb osob a zboží a chceme, aby bylo možné cestovat z Evropy do Kanady bez víz. Už jsme české vládě naznačili, že máme v plánu vízovou povinnost zrušit během několika následujících týdnů,“ uvedl Harper.

Praha žádala Brusel o pomoc už v roce 2009, kdy Ottawa vízovou povinnost již po několikáté zavedla kvůli zvýšenému počtu českých žádostí o azyl.

Za více než čtyři roky vydaly kanadské úřady Čechům kolem 30 tisíc víz, 500 žádostí zamítly. Z členských zemí EU vyžaduje Kanada víza ještě od Bulharska a Rumunska.

autoři: bre , nov
Spustit audio