Kampaň Saste Roma informuje o koronaviru Romy po celém světě
Petra Gelbartová je Romka, která pochází z Česka, ale už řadu let žije ve Spojených státech, kde získala doktorát na Harvardově univerzitě. Bydlí v New Yorku, který letos tvrdě zasáhla pandemie koronaviru. Sama toto onemocnění prodělala a podílí se na facebookové kampani, která o této nemoci informuje Romy po celém světě.
Petra Gelbartová před sedmi týdny onemocněla koronavirem a o to víc jí nedají spát dezinformace, které se o této nemoci šíří. A tak se spolu s dalšími dobrovolníky podílí na informační kampani pro Romy, která má na Facebooku název Saste Roma.
„Ty dezinformace rozhodně nevznikly mezi Romy, ani se nešíří primárně mezi Romy, ale bohužel už se do těch našich komunit dostaly a to mezinárodně, protože to jsou mezinárodní konspirační teorie, takže není nic zvláštního na tom, že se šíří i mezi Romy.“
Podle Petry Gelbarové se v současné době se šíří dva hlavní typy dezinformací.
„V krátkodobém horizontu vidím jako nebezpečnou konspirační teorii, že celá koronavirová pandemie je podvod a že na Covid-19 nikdo neumírá. Někteří lidé tomu opravdu věří. A v dlouhodobém horizontu jsou problematické představy o tom, že ve vakcíně proti koronaviru, až, doufejme, nějaká bude, bude něco zákeřného, například čipy na sledování lidí. Důvod, proč tohle může ohrozit lidi na zdraví i na životě, je asi jasný komukoliv, kdo kdy studoval antivakcinační hnutí, tzn. jak se to šíří, proč se to šíří a hlavně jak rychle se to šíří a co se pak stane, když už se to rozšíří. A navíc tento virus zabíjí mnohem víc lidí než chřipka nebo spalničky a když se takový strach rozšíří ve skupině lidí, která má jinak určité pádné důvody k nedůvěře vůči vládě, tak víme ze zkušeností v určitých amerických etnických komunitách, že už je pak trochu pozdě dělat informační kampaň, pak už je to o hodně těžší, a proto se tomu musí předejít. Proto je důležité dát lidem ty informace předem, aby tam nevzniklo takové to informační vzduchoprázdno, kdy lidé mají strach, nevědí, co si o tom myslet, takže si tam informace doplní. A pak už se hodně těžko vysvětluje vědecký postoj, co znamená vakcína, jak funguje, proč v ní opravdu nemůžou být čipy atd.“
A Petra Gelbartová vybízí:
„Věřte Italům a věřte nám, Newyorčanům! Řekla bych, že my jsme rozhodně Italům nevěřili tolik, jak jsme měli. Tenkrát na sociálních sítích jsem vídala různé výkřiky od Italů a ne že jsem je nebrala vážně, ale nedokázala jsem si představit, jak to vypadá, když ta pandemie je všude kolem Vás. Sice hodně lidí onemocní mírně, ale u lidí, jako jsem já to zatím vypadá na poměrně dlouhodobé dýchací problémy, už jsem nemocná 7 týdnů, zatím se pořád zadýchávám – a to jsem předtím měla zdravé plíce a je mi 41 let. V naší komunitě umírají všelijací lidé – staří, mladí, včetně rodičů malých dětí. Snad ani nemusím vysvětlovat, jaké to je, když je to všude kolem Vás.“
Petra Gelbartová nedávno našla inzerát na pronájem bytu v Mostě, kde byla podmínka: Byt není vhodný pro absolventy Harvard University a model Louis Vuitton. Coby se absolventka Harvardovy university se rozhodla zjistit, co za takovým inzerátem stojí.
„Já čtu hlavně server Romea a facebookové stránky svých příbuzných i známých a ten inzerát se objevil na jedné té stránce, bez kontextu, já jsem nevěděla, komu volám, jenom mi přišlo, že to byla dobrá příležitost zjistit, co je to za člověka, který takový inzerát napíše a co mi asi tak řekne.“
Dozvěděla se následující:
„Je to úplně jednoduché: všichni Cikáni si dávají na svůj Facebook, že absolvovali Harvard University a že jsou modely Louis Vuitton. A protože to není pravda, tak takovéto lidi nechci.“
Přitom právě v době pandemie je diskriminace v oblasti bydlení ještě nepřípustnější, než kdykoliv jindy.
„Pro mě je diskriminace v oblasti bydlení nebo hledání práce nepřípustná kdykoliv, ale teď když tolik lidí finančně strádá, je to obzvlášť závažný zločin. Navíc vím, že když bydlí větší počet lidí v malém bytě, tak tohle se zrovna tomu koronaviru hodí, co se týče té infekčnosti, protože když se ten jeden nakažený člověk má izolovat od ostatních členů, tak to dost dobře nejde v tom malém prostoru.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka