Jednotné značení paliv u čerpacích stanic začne napříč EU platit od října

Jednotné značení paliv u čerpacích stanic začne napříč EU platit od října
Od října se řidiči musejí připravit při tankování u čerpacích stanic na velkou změnu. Evropská unie začne kvůli lepší přehlednosti používat jednotné geometrické značení pohonných hmot. Novými symboly budou označené nejen stojany, ale i tankovací pistole a kryty nádrží nových aut.
Paliva budou rozdělená do tří skupin: benzín bude označen písmenem E v kruhu, nafta písmenem B ve čtverci a plynná paliva dostanou kosočtverec. V případě propan-butanu bude uvedená zkratka LPG, u zemního plynu zase CNG. Písmena ještě čerpací stanice doplní čísly, která budou značit typ a množství biosložky v palivu.
Takto značené musejí být všechny stanice už od začátku října, dodává mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula: „Čerpací stanice v České republice musí mít toto doplňující informativní značení uvedeno na stojanech a tankovacích pistolích od 1. října 2018.“
Evropská komise se rozhodla pro jednotné značení paliv z toho důvodu, že v každé zemi Evropské unie jsou na stojanech různé názvy pohonných hmot a to může motoristy plést, vysvětluje ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl: „Máme zprávy, že dost často dochází k tomu, že zákazník přijede na pumpu a tam tápe, které palivo konkrétně nabrat. Pro příklad nemusíme chodit daleko. V Německu je označování paliv zcela odlišné. Pro toho zákazníka, který dnes cestuje, má mnohem méně času na to uvažovat o těch detailech, je to velmi pozitivním přínosem.“
Podle Petzla by se tak už nemělo stávat, že se řidiči spletou a do auta omylem natankují jiné palivo. Například ve většině zemí pumpy označují naftu jako diesel. V Rumunsku ji ale řidiči najdou pod názvem Motorina. Portugalsko a Španělsko zase benzin můžou označovat Gasolina, zatímco naftu jako Gasóleo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zákon o lobbingu míří do Senátu. Piráti ho chtějí opravovat, podle ODS by to ohrozilo jeho schválení
-
Rozhodla naše vyloučení. Musíme být více disciplinovaní, ví Voženílek po první prohře na turnaji
-
Kauza Kuciak stále není u konce. Slovenský nejvyšší soud zrušil dosavadní rozsudek
-
ONLINE: ‚Uvidíme.‘ Trump nechtěl říct, zda se USA připojí k novým evropským sankcím proti Rusku