Je tu rok 2024. Židé ale mají rok 5784, muslimové rok 1445 a začne také rok Dřevěného draka

7. leden 2024

Začal rok 2024 podle gregoriánského kalendáře, je přestupný, bude mít 366 dní. I když prakticky celý svět kvůli obchodu, cestování a dalším záležitostem vede v patrnosti právě gregoriánský kalendář, různé kulturní či církevní skupiny počítají roky jinak.

„Rok 2024 podle gregoriánského kalendáře je částečně shodný s roky 5784 a 5785 židovské éry, jejíž roky se počítají od údajného stvoření světa. Předěl mezi těmi dvěma roky je v noci z druhého na třetího října,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.

V muslimském kalendáři je aktuálně rok 1445. „Muslimská éra se počítá od útěku proroka Mohameda z Mekky do Medíny ze sedmého století našeho letopočtu. Posledním dnem muslimského roku 1445 bude sedmý červenec, pak začne rok 1446,“ připomíná Jana Tichá.

Náš rok 2024 bude odpovídat částem pátého a šestého roku japonské éry Reiwa, která začala po nástupu nového císaře Naruhita prvního května 2019. Japonské slovo Reiwa označuje rok krásné harmonie.

A podle obecně buddhistického lunárního kalendáře začne 10. února rok Dřevěného draka. „Tam jsou roky shrnuty v takových šedesátiletých cyklech, ve kterých se opakuje pět prvků a dvanáct zvířat,“ vysvětluje astronomka.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.