Je to můj nejdelší hod v jakékoli kvalifikaci v kariéře. Nic to ale neznamená, finále bude jiné, říká Vadlejch
Oštěpař Jakub Vadlejch se hned prvním hodem kvalifikoval do čtvrtečního finále na olympijských hrách v Paříži. Jeden z favoritů na zlato hodil oštěp do vzdálenosti 85,63 metru a bez problémů překonal kvalifikační limit. Poslechněte si, co krátce po úspěšné kvalifikaci říkal v rozhovoru Radiožurnálu Sport.
Zaznamenal jste ideální vstup do soutěže?
Je to tak, opravdu je to ideální, téměř dokonalý start. Každý závodník chce hodit prvním hodem a odejít, což se mi povedlo. Je to dokonce můj nejdelší hod v jakékoli kvalifikaci, co jsem kdy předvedl.
Na druhou stranu chci dodat, že to neznamená absolutně nic, protože finále bude nový den, všichni budou nastartovaní, všichni si půjdeme po krku, o tom finále bude. Takže teď zapomenout, ideálně se dvakrát skvěle vyspat a jde se na věc.
Jakmile oštěp opustil vaši pravačku, cítil jste, že letí na 84 metrů?
Popravdě jsem si to nemyslel, o to je to lepší, forma očividně je. Uvidíme, co se bude dít ve finále. Může to být klidně horší, ale já věřím, že to bude ještě lepší.
Limit 84 metrů je trochu nadstandardní i na světové akce.
Myslím si, že to je nesmysl. Zažil jsem to během kariéry teprve podruhé. Poprvé to bylo v Dauhá, ale tam se konala kvalifikace odpoledne. A byla to spíš reakce na předchozí mistrovství světa v Londýně, kdy nás postupovalo třináct s kvalifikačním standardem. Takže si myslím, že za současné generace je nesmysl dávat 84. Ale kvalifikace ukázala, že se bude házet daleko. Spousta kluků měla už po prvních hodech přes 80 metrů, takže třeba to zvolili správně.
Stačil jste sledovat soupeře Juliana Webera, který hodil za 87 metrů hned prvním pokusem?
Zrovna jsem se s Julianem bavil, že je to jeho třetí olympiáda a potřetí hodil kvalifikační limit. Já teda také, ale on to pokaždé hodil prvním pokusem.
Jste potřetí v olympijském finále. Oproti Tokiu to bude velký rozdíl, protože tady je kulisa úplně jiná. Co na to říkáte?
Je to fantazie, jsem tu podruhé. Poprvé jsem tu byl v roce 2016 a tenkrát to byl pro mě extrémně vydařený závod. Dál nebudu pokračovat.
Sam říkáte, že finále bude úplně jiný závod. Může pomoct, oproti třeba mistrovství Evropy v Římě, že tady je mezi kvalifikací a finále den pauza?
Pro nás je to určitě dobře, pro nás starší určitě. Je to lepší pro výkony. Na druhou stranu ti, co mají bolístky, je ze sebe většinou do druhého dne nedostanou. Bude to, řekl bych, víc férové.
S čím půjdete do finále?
Půjdu do toho úplně stejně jako do kvalifikace. Nejedná se o nic jiného než o hod oštěpem, tak to musím brát. Musí to tak brát každý sportovec. Budu se snažit ze sebe vymačkat absolutní maximum.
Související
-
Jsem překvapená, jak málo stačilo na finále, přiznává tyčkařka Švábíková po úspěšné kvalifikaci
Po skvělém výkonu v kvalifikaci se může česká reprezentantka těšit na finálové klání. Bitva o medaile začne pro tyčkařky ve středu v 19 hodin.
-
Moc nechápu, jak se to stalo. Čtvrté místo je obrovský úspěch, říká Rohan po finále kajak krosu
„Odvážím si čtvrté a šesté místo, což je dost nad plán. Slalomový závod mě mrzí mnohem víc, protože jsem na to měl výkonnost a bylo k medaili blíž,“ hodnotí Rohan.
-
Věděl jsem, že přijdou chyby. Byl jsem ale připravený, říká Macháč. S Pavláskem chce hrát Davis Cup
Tomáš Macháč udělal pro přípravu na zápas maximum, na bronz s Adamem Pavláskem v mužském deblu ale nedosáhl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.