Jaroslav Horváth se díky fotbalu setkal s papežem Františkem. A to i když není profesionálním fotbalistou
Jaroslav Horváth několik let vede ostravskou amatérskou akademii Mongagua, ve které pomáhá rozvíjet talent začínajících fotbalistů. Jeho dobrovolnické činnosti si všimli i ve Vatikánu. Mohl si tak potřást rukou s papežem Františkem, který mu dokonce podepsal fotbalový dres.
„Splnil jsem si sen. Bylo nás kolem šedesáti. Správně jsme se ho nesměli dotýkat, ale mě to nedalo – když jsem k němu přišel, podal jsem mu ruku a on mi to oplatil. Pak mi ještě podepsal dres, takže jsem šťastný.“
„Měl krásnou řeč. Mluvil o tom, aby se romský národ nebál, že sem patříme a nakonec nám požehnal.“
Připomeňme, že kromě audience jste odehráli přátelský zápas proti zaměstnancům Vatikánu a dalším. Vy osobně v dresu Mezinárodní romské federace. Slyšel jsem, že vám to pískal Ciro Immobile?
„Ano, pískal. Neskutečný člověk, prvotřídní fotbalová hvězda a přitom upřímný, pokorný člověk. Normálně se s námi bavil, užíval si zápas, dělal vtípky, rozdal i nějaké žluté karty, odpískal penaltu.“
Rozhodně krásné zážitky. Vy jste si je zasloužil svou prací. Již šestým rokem pracujete v amatérském fotbalovém klubu Mongaguá Ostrava a poskytujete tak službu všem klukům z ulice. Dá se říct, že vlastně všem mladým romským fotbalistům, kteří by na ulici mohli skončit, ale vy je z ní taháte.
„Nejen romským, to bych rád zdůraznil. A nejenom klukům. Může přijít každý, kdo má chuť si zasportovat. Nebo každý, koho odmítli kvůli nedostatku talentu a chtěl by připravit na vstup do jakéhokoliv klubu. U nás nerozlišujeme, pomáháme všem a jsme za to rádi.“
Související
-
Fotbal spojuje, nejen Romy, říkají Lukáš Pulko a Jaroslav Horváth, které přijal papež František
Fotbalový tým Světové romské federace se utkal s týmem Vatikánu. Zápas se konal za podpory Lazia Řím. Romské sportovce osobně přijal papež František.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdyby jednací řád nebyl, to byste teprve koukali, říká o parlamentních obstrukcích exministryně Buzková
-
Komunikuji s Motoristy i některými lidmi z ANO. Kandidovat kamkoliv ale neplánuji, říká Zahradil
-
SPD spojuje síly se Svobodnými, Trikolorou a PRO. ‚Vetší problém to může být pro ANO,‘ říká Charvát
-
Postoj Coventryové k návratu Ruska na olympiádu bude otevřenější než u lidí z Evropy, říká Kumpošt