Japonci se chtějí ukázat před světem. Olympiáda v Tokiu určitě bude, tvrdí šéf olympijského výboru
Pozornost sportovních fanoušků se v poslední době upíná k blížícím se olympijským hrám v japonském Tokiu. Původně se měly konat už minulý rok, ale kvůli pandemii covidu-19 byl jejich start přesunut na 23. července 2021. „Hraje nám do karet, že půl roku po letní olympiádě v Tokiu je zimní v Pekingu. My to z Evropy moc nevidíme, ale mezi Japonskem a Čínou je velká rivalita,“ popisuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, proč se olympiáda letos určitě uskuteční.
„Japonci tvrdí, že kdyby se jim nepodařilo uspořádat olympijské hry a Číňanům ano, tak by ztratili tvář. Chtějí celému světu ukázat, že jsou schopni takovou akci zorganizovat,“ vysvětluje v talkshow Páteční finiš Kateřiny Neumannové bývalý vynikající veslař.
Japonci přistupují k pandemii jinak než Evropané. Tolik neočkují, rozhodli se, že se s covidem chtějí naučit žít a tohle vidí jako cestu. Podobně se staví i k olympijským hrám.
Jiří Kejval
Přesunutí olympiády na tento rok neznepříjemnilo práci jen organizátorům. „Některým sportovcům to pomohlo. Na druhou stranu jsou tací – jako třeba Ondra Synek – kteří chtěli touto olympiádou ukončit svoji úspěšnou kariéru. Museli ji ale o rok protáhnout a to není úplně jednoduché,“ říká Kejval.
Čtěte také
V Tokiu bude pro sportovce, novináře i diváky platit celá řada omezení. „Všichni vědí, že tam nesmí zahraniční návštěvníci. Ta omezení jsou maximální. Sportovci budou mít jen určitý počet lidí, kteří jim pomáhají. Budou se každý den testovat, nosit roušky, bude jim kontrolována teplota a tak dále. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat.“
Jací jsou japonští fanoušci? Měli sportovci šanci otestovat si tokijská sportoviště? A co fanoušci najdou na Olympijských festivalech v Praze a Brně? Poslechněte si celou talkshow Páteční finiš Kateřiny Neumannové s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem.
Související
-
Fyzické disciplíny jsou pro mě jednodušší. Nejradši mám ale šerm, říká moderní pětibojař Kuf
„Kdybych z nějakého důvodu skončil s pětibojem, tak bych přešel k šermu. Je to krásná disciplína a úžasný sport,“ říká v talkshow Na férovku s Vavřincem Hradilkem Jan Kuf.
-
Samková o olympiádě v Pekingu: Jsem proti porušování lidských práv. Jako sportovec ale nic nezmůžu
„Jsou to nervy, ale na olympiádě se mi líbí ta rodina, jak to všechno probíhá a všichni si fandíme,“ říká aktuální držitelka křišťálového glóbu Eva Samková.
-
Kateřina Neumannová: Nejoblíbenější závod? Norský Holmenkollen
Co bylo pro Kateřinu Neumannovou nejtěžší po konci její sportovní kariéry? „Zvyknout si na to, že kolem sebe nemám tým lidí, který se o mě neustále stará,“ popisuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin po hovoru s Trumpem souhlasil s přerušením útoků na energetiku Ukrajiny na 30 dní, uvedl Kreml
-
Ševčík končí ve vedení Národohospodářské fakulty. Rektora obviňuje z vydírání a politického nátlaku
-
Pardubice vstoupily do play-off jednoznačnou výhrou. České Budějovice porazily 3:0 a ujaly se vedení v sérii
-
Německý Spolkový sněm schválil balík na podporu obrany a infrastruktury. Uvolní na ně půl bilionu eur