Jana Horváthová je nominována na státní vyznamenání. Pokud cenu získám, bude to úspěch muzea, říká

21. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury

Senátoři na státní vyznamenání letos prezidentu Miloši Zemanovi navrhují jen 15 osobností. To je zhruba o polovinu méně než vloni. Na medaili za zásluhy je nominována i ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Navrhla ji senátorka Adéla Šípová, nestraník za Pirátskou stranu.

“Chtěla jsem ocenit významnou osobnost, historičku, která se zabývá připomínáním odkazu Romů. Chtěla jsem vyzdvihnout její práci a jsem ráda, že v ČR podobné osobnosti máme.”

Otec Jany Horváthové, Ing. Karel Holomek, je nositelem státního vyznamenání. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaily za zásluhy III. stupně, tj. za zásluhy o Českou republiku.

Jak dále Šípová říká, romská kultura a historie je pro ni důležitou součástí její vlastní historie. Velice oceňuje práci celého muzea. Navíc chtěla v nominacích podpořit ženu:

“Jsem přesvědčena o tom, že jde o důležitou součást našeho vzdělání. Díky Muzeu romské kultury jsem se například dozvěděla o romských odbojářích, kteří měli významný podíl v naší historii za 2. světové války. Proto jsem ráda, že je tomu věnována pozornost. Svým návrhem na státní vyznamenání jsem chtěla připomenout práci důležitou pro nás pro všechny.”

Jana Horváthová vystodovala historii a muzeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. V roce 1991 stála u zrodu Muzea romské kultury v Brně, jehož je od roku 2003 ředitelkou.

Paní Horváthová, byla jste nominací překvapena? Co by pro Vás ocenění medailí za zásluhy znamenalo?

“Nominace je pro mne obrovským, příjemným překvapením. Kdybych cenu získala, byl by to především úspěch muzea. Za mnou stojí celý tým lidí, kteří jsou autory všech krásných cílů, kterých jsme dosáhli. Určitě by to byla dobrá zpětná vazba pro celé muzeum. Muzeum letos slaví 30 let od svého vzniku, takže ocenění by bylo zároveň i symbolické. Je za námi spousta poctivé práce, pozitivní zpětnou vazbu získáváme už od našich návštěvníků, takto významné ocenění je ovšem velká pocta, které bychom si nesmírně vážili.”

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.