Jan Macháček: Chybná diagnóza krize v eurozóně

6. prosinec 2011
Ozvěny dne

Po týdnu dobrých zpráv a po týden trvající vlně optimismu na evropských a světových finančních trzích se dnes vrátila nervozita a napjaté vyčkávání. Důvodem je varování ratingové agentury Standard and Poors, která upozorňuje, že možná sníží rating i tak důvěryhodným zemím, jako je Německo, Holandsko nebo Finsko.

Stane se tak, pokud unie na summitu nepřijde s důvěryhodným řešením krize eurozóny. Je však možné něco takového očekávat? Z toho, co se zatím očekává, to vypadá, že všechny návrhy se týkají centralizovaného rozpočtového dozoru: jde o zpřísnění a automatizaci sankcí pro rozpočtové hříšníky, prohlašování rozpočtů za ilegální evropským soudem apod.

Potíž je v tom, že diagnóza, která redukuje krizi na nezodpovědné rozpočtové hospodaření či rozpočtový schodek nebo státní dluh, je velmi nepřesná nebo dokonce úplně špatná.

Pouze Řecko je příkladem země, kde krizi způsobilo zcela nezodpovědné hospodaření státu, který rozdával peníze plnými hrstmi, vytvářel přezaměstnanost, všecky přeplácel a ještě falšoval statistiky a účty. Naopak Irsko nebo Španělsko mělo před vypuknutím krize veřejné finance v naprostém pořádku. Irsko vytvořilo obrovskou nemovitostní bublinu, bublinu soukromých bankovních úvěrů. Když tato bublina praskla, irský stát se – mimochodem na nátlak Německa – rozhodl převzít sanaci bank na vlastní bedra a zaručit se za celý bankovní sektor.

Španělsko dokonce regulovalo banky relativně dobře a profesionálně. Ekonomiku a rozpočet přivedla do potíží především zhroucená cena nemovitostí, které spadly tak, že to nikdo neočekával ani v nejhorších snech. Italský dluh se zase posledních deset let nezvyšoval, země však není schopna generovat hospodářský růst.

Další potíž, na kterou návrhy vůbec neodpovídají, je evropský bankovní trh a regulace bankovnictví z pohledu eurozóny. Od roku 2008 nechala americká vláda padnout stovky bank, záchranné lano hodila jen těm nejdůležitějším. V Evropské unii však stále dominují národní státy, takže se leckomu jako systémově důležitá zdá kdejaká banka a sanace bankovního sektoru se prodražuje. Je tedy patrně třeba posílit pravomoci evropského bankovního regulátora, který vytipuje důležité banky z evropského pohledu.

Navíc pokud se bude centralizovaně kontrolovat a dozorovat, je třeba též reformovat politiku a dodat změnám demokratickou a politickou legitimitu. Agentura Standard and Poors sníží rating celé eurozóně, když se krize o víkendu nevyřeší. Jak se však může vyřešit, když je diagnóza špatně stanovena?

autor: Jan Macháček
Spustit audio

Více z pořadu