Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Soutok Sázavy a Vltavy: dvoubarevná podívaná s teplotním efektem. Proč je voda různě studená?

V dalším dílu seriálu Jako u moře vás zavedeme na trochu nečekané místo. Soutok zlatonosné řeky Sázavy a nejdelší české řeky Vltavy v Davli u Prahy. Lokalita důležitá kvůli své poloze už od středověku nás ale bude zajímat z jiného důvodu – na soutoku se tu můžete koupat ve dvou teplotně odlišných vodách.

Na koupačku s teploměrem

Na soutoku Sázavy a Vlatavy jsem se svým psem Ančou. Mám v ruce teploměr, který na vzduchu ukazuje 27°C. Jdeme měřit Sázavu: teploměr přišlápnu nohou v asi půlmetrové hloubce tak na pět minut. Čekáme a po pěti minutách vytahujeme. S jednou holčičkou se kouknema a je tam 22°C.

Popojdu asi o padesát metrů dál do Vltavy a budu měření opakovat. Po pěti minutách vytahuji a vidím: 15°C. Rozdíl teplot obou řek je 7°C. Když si jdete hrát, jdete do Sázavy? „Ano. Hrajeme si tady, taky proto, že je tu pláž,“ potvrzují mi místní děti.

Nejen teplota, ale také barva se liší

Čtěte také

Pavla Řičicová se jako hydroložka zabývala vodou celý profesní život. Říká, že voda ve Vltavě je chladná, protože před Davlí do ní proudí voda ze spodních výpustí Štěchovické přehrady: „Když je teplota ve Vltavě v létě 18°C, tak je to hodně.“

Tady na soutoku je vidět rozdíl barev obou řek. Sázava je taková okrovo-oranžová, Vltava šedá až šedo-černá. Barevný rozdíl je ještě lépe vidět z protilehlého silničního mostu.

autoři: Radek Duchoň ,
Spustit audio

Související