Jak ukončit podnikání?

16. listopad 2001

Prvotní nadšení z možnosti podnikat se u nás začíná pozvolna vytrácet. Nasvědčují tomu některé sociologické průzkumy a také údaje ze živnostenských úřadů. Řada lidí se totiž vrací do zaměstnaneckého poměru s pevnou pracovní dobou, kde mají zajištěn příjem i nárok na volno. Co ale v takovém případě se živnostenským listem a dalšími záležitostmi souvisejícími s podnikáním?

Především záleží na tom, jaké má bývalý živnostník další plány. Pokud uvažuje o tom, že živnost obnoví, nemá smysl oprávnění vracet. Přerušit podnikání lze v takovém případě až na dva roky. Pokud plánuje pauzu delší než půl roku, měl by o ní písemně informovat živnostenský úřad. Ten tuto skutečnost zapíše do rejstříku. Pokud podnikatel živnost znovu obnoví, musí tuto skutečnost živnostenskému úřadu znovu oznámit.

Jak to je v případě, že se živnostník rozhodne s živností definitivně skoncovat?

Měl by si to především vhodně načasovat, protože musí stihnout spoustu papírování a ohlašování. Nejprve je na řadě účetní uzávěrka ke dni ukončení činnosti. V jejím rámci se provede i inventazizace majetku firmy, pohledávek a závazků. Ti, kteří účtují v jednoduchém účetnictví, musí přidat hodnotu zásob a pohledávek k daňovým příjmům. Naopak do nákladů mohou zahrnout závazky.

Pokud se likvidace uskuteční v průběhu roku, může podnikatel uplatnit jen poloviční odpisy na investiční majetek. Už jenom kvůli tomu se doporučuje, aby živnostník ukončil činnost na počátku roku a s co nejmenšími zásobami. Tento termín je vhodný také proto, že se podnikatel musí odhlásit ze všech daní, které se týkají jeho živnosti. to znamená daně z přidané hodnoty, silniční daně, případně daně z namovitostí.

U DPH je to složitější. Na majetek, který má v evidenci a na který uplatnil odpočet této daně, musí daň vrátit. Aby těch nepříjemností nebylo dost, může na závěr své podnikatelské kariéry očekávat kontrolu finančního úřadu. Jistě milá návštěva.

Co například sociální a zdravotní pojištění?

Tam musí ohlásit ukončení aktivit a změnit své zařazení. Tedy z osoby samostatně výdělečně činné například na zaměstnance. Ještě se vraťme k daním. Výmaz ze živnostenského nebo obchodního rejstříku je podmíněn souhlasem finančního úřadu.

Co když tohle všechno živnostník neudělá? Hrozí mu nějaký postih?

Pokud nedodrží lhůty, nebo vůbec neoznámí ukončení živnosti, může finanční úřad vyměřit pokutu až dva miliony korun a správa sociálního zabezpečení až 10 tisíc Kč za každý prohřešek. V případě dluhů finančnímu úřadu nebo na zdravotním a sociálním pojištění se počítá penále. To je desetina procenta z dlužné částky za každý den prodlení.

autor: alh
Spustit audio