Jak Trump mění Ameriku i svět. Co si o tom myslí jeho příznivci a odpůrci?

„Snaží se nás terorizovat. Chovají se k nám tak, aby se nás zbavili.“ Americký federální zaměstnanec popisuje kroky Muskova úřadu

24. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Miliardář Elon Musk se dívá na amerického prezidenta Donalda Trumpa | Foto: Kevin Lamarque, Reuters

„Snaží se nás terorizovat. Chovají se k nám tak, aby se nás zbavili.“ Americký federální zaměstnanec popisuje kroky Muskova úřadu (1. díl z 7)

Předchozí díl
Následující díl

Americký prezident Donald Trump a jeho speciální zaměstnanec Elon Musk tvrdí, že šetří peníze daňových poplatníků a že Spojené státy budou efektivnější. Zdůvodňují tak masové propouštění statisíců federálních zaměstnanců, které spustil Muskem vedený Odbor pro vládní efektivitu. Soudy už v několika případech nařídily vzít propuštěné lidi zpátky. O tom, co zažívají, se federální zaměstnanci často bojí mluvit. Radiožurnál natočil svědectví jednoho z nich pod podmínkou anonymity.

Čtěte také

„Chceme je traumatizovat. Chceme, aby se cítili jako darebáci a ráno se jim nechtělo do práce,“ vyprávěl o plánech pro federální zaměstnance Russell Vought na akci Centra pro obnovu Ameriky. Donald Trump z něj znovu udělal ředitele úřadu, který dohlíží na chod federální vlády. A plní, co sliboval, potvrzuje federální zaměstnanec s dlouholetou praxí. Říkejme mu třeba Jim.

„Nikdy se mnou takto nikdo nezacházel – jako s havětí. Vytvářejí dojem, že jsme coby vládní zaměstnanci líní a neschopní. Přitom jsem kolikrát pracoval i o dovolené, abych stihl, co bylo potřeba. Většina z nás to bere jako misi, službu veřejnosti, ale teď se nás nikdo nezastane.

Trump nás táhne k autoritářství

Čtěte také

Jako první vyhodili generální inspektory, kteří řešili stížnosti. Pronikají do IT systému a sbírají na nás informace. Chtějí po nás, abychom na sebe navzájem donášeli. Nemůžu uvěřit, že toto je moje země. Trump nás táhne k autoritářství. Je to jak u vás za komunismu. Tam směřujeme a lidi to nevidí,“ říká mi Jim a dokonce to přirovnává k praktikám gestapa nebo Stasi.

Ukazuje mi také některé z e-mailů, které všichni vládní zaměstnanci od ledna začali dostávat poté, co začal úřadovat tým Elona Muska.

Sobota, 20. února. „Co jsi dělal poslední týden? Prosím v odpovědi na tento e-mail přibližně v pěti bodech shrň, čeho jsi dosáhl minulý týden a dej do kopie svého vedoucího. Prosím, neposílej žádné utajované informace, odkazy nebo přílohy. Uzávěrka je v pondělí v 11:59 večer.“

Atmosféra strachu

Tak jako skoro všichni federální zaměstnanci, i Jim dostal nabídku tzv. odložené rezignace. Buď své zaměstnání opustí a bude pobírat mzdu až do konce září, nebo zůstane, ale bude riskovat, že přijde o místo bez odstupného kvůli rozsáhlému propouštění.

Čtěte také

„Přijmout nabídku jsme měli tím, že odpovíme na e-mail slovem ‚rezignuji‘. Jenže ty peníze nejde vymáhat. Vzdáváte se práva je žalovat. A co když vás podvedou? To rozhodnutí se navíc nedalo vzít zpátky, takže pro mě to nepřipadalo v úvahu, i když atmosféra je plná strachu a podepisuje se to na mém zdraví. Ale je nás na oddělení málo, práce je hodně a nechtěl jsem v tom kolegy a kolegyně nechat.“

Osobní dokumentaci k ukončení pracovního poměru má ale Jim připravenou. Bojí se, že jinak by se k ní ani nedostal. Popisuje, že známí, kteří pracovali na odděleních, kam přímo přišel Muskův tým, byli propuštěni na místě a do půl hodiny museli odejít z budovy.

Rodina hlasovala pro Trumpa

„Snaží se nás terorizovat. Je to domácí terorismus. Chovají se k nám tak, aby se nás zbavili,“ myslí si americký federální zaměstnanec s více než dvacetiletou praxí a říká, že i někteří jeho blízcí pro tuto administrativu hlasovali.

Čtěte také

„Před volbami jsem své sestře říkal, že nemůžu uvěřit tomu, že bude hlasovat pro někoho, kdo mě připraví o práci, pro někoho, kdo mi kreslí terč na záda. Ale její rodina pro Trumpa přesto hlasovala, tak jsou teď šťastní. Dostali, co chtěli.“

„Lidi se budou divit, až jim nepřijde důchod nebo přeplatek na dani z příjmu. My si tu neválíme šunky. Děláme věci, díky kterým tato země funguje, ale lidi to nevidí, dokud o to nepřijdou, protože se to děje v zákulisí a protože Trump a jeho lidi říkají, jak jsme líní, přeplacení a podobně.“

Mnoho voličů Donalda Trumpa ovšem postup současné vlády a Muskova týmu vítá. Vypravíme se za nimi v příštím dílu našeho seriálu. Dnešní Jimův příběh najdete v rozšířené verzi i jako aktuální díl našeho zpravodajského podcastu Vinohradská 12.

autoři: Jan Kaliba , krt

Související