Jak se zachraňují životy? Nahlédněte do podcastové série Urgent

„Ve vzduchu visí traumaplán.“ Když nemocnice očekává nápor pacientů, lůžka vyklidí z minuty na minutu

Reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura připravili s lékařem Markem Dvořákem a jeho kolegy podcast Urgent pro Český rozhlas Plus. V seriálu Radiožurnálu si můžete poslechnout, jak běžný i nevšední den na urgentním příjmu vypadá. Tentokrát zdravotníci v pražském Motole ošetřovali především motorkáře, a běžce vyčerpané nebo zraněné během pražského půlmaratonu.

„Další motocyklista. Motorkáři nám vyjeli, tak se nám tu nejspíš začnou kupit. Toto je mladý muž, který si nevšiml auta před sebou na křižovatce. Něco hledal v navigaci a narazil v plné rychlosti do vozidla před sebou. Stěžuje si na bolesti hlavy a krční páteře, tam musíme být velice opatrní kvůli tomu, aby tam nebyla nějaká zlomenina, která by mohla způsobit i doživotní následky. Určitě pojede na CT, do té doby má zafixovanou krční páteř,“ popisuje stav na příjmu lékař Marek Dvořák.

Čtěte také

Jen díky helmě nemá motorkář vyhlídky mnohem horší. „Následky úrazů, když ti lidé helmu nemají, jsou úplně někde jinde, to je úplně jiná dimenze. Jsem naprosto přesvědčený, že kdyby ten pán helmu neměl, podle toho, jak vypadá jeho obličej a jak vypadá ta rozbitá helma, by určitě měl významně závažné následky, anebo by mezi námi už dávno nebyl,“ poukazuje.

V očekávání náporu

V deset hodin dopoledne v centru Prahy odstartoval tradiční půlmaraton. Během následujících hodin právě tato sportovní událost změní chod pražských nemocnic, včetně urgentního příjmu v Motole. Na trase totiž začínají kvůli vedru kolabovat závodníci.

„Ve vzduchu visí traumaplán. Jo. Díky. Čau,“ ohlašuje lékařka volání pražské záchranné služby.

Traumaplán znamená přechod do zvláštního režimu ve chvíli, kdy zdravotnické zařízení očekává nadlimitní počet pacientů. „Zatím se po nás chce jenom to, abychom řekli, kolik pacientů jsme schopni teď hned přijmout. Takto se zeptají všech nemocnic v Praze: vyšlo číslo 230, což je skvělé, že jsme najednou schopni po pražských nemocnicích pojmout 230 pacientů,“ líčí Dvořák.

Čtěte také

Jako kouzlem se během pár minut vyprázdnilo několik oddílů. „Máme plán, co se bude s těmi pacienty dít. Většinou ještě čekali na dovyšetření apod., ale ve chvíli, kdy dostaneme informaci o takové mimořádnosti, hned pacienty rozdistribuujeme po nemocnici a prostě ten plán z minuty na minutu musíme změnit,“ vysvětluje.

Nakonec přijeli čtyři: jeden s hypotenzí, jeden s hypoglykémií a dva s úrazy po kolapsu. Tento traumaplán nakonec pro motolský urgentní velký příliv pacientů neznamenal a lékař Marek Dvořák ošetřil jen pár vyčerpaných běžců.

V příštím díle seriálu uslyšíme o odvrácené stránce této práce. Zjistíme, jak se zdravotníci starají o lidi pod vlivem alkoholu a drog.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.