Jak pražští židé oslavují veselý svátek Purim
Právě dnes večer začne nejveselejší židovský svátek. Má název Purim a připomíná událost, kdy všichni židé žijící v Perské říši v pátém století před naším letopočtem měli být vyvražděni. O jejich smrt usiloval první ministr perského krále Haman. A právě tehdy králova oblíbená žena Ester svému muži prozradila, že patří k židovskému národu. A navíc její židovský bratranec Mordechaj odhalil spiklence, kteří chtěli krále zabít. Takže nakonec židé vyvraždění unikli a zlo, které Haman proti nim osnoval, se obrátilo proti němu. A jak tento svátek oslavují pražští židé?
Svátek Purim se slaví čtrnáctého dne židovského měsíce adaru, který letos začíná dnes večer. Židé budou v synagogách číst biblickou knihu Ester a co se při tom děje, vysvětluje členka Židovské obce v Praze Vida Neuwirthová:
„Do synagogy si bereme řehtačky, které všichni znají a používají se také např. na Velikonoce. Tady je máme proto, že více než 50x se v příběhu o Ester vysloví jméno zlého ministra Hamana a jeho ženy Zereš, která také byla pěkná semetrika, a když se to jméno zmíní, tak všichni točí řehtačkou a snaží se tím vyhnat Hamanovo jméno z purimového příběhu. Dupe se, tleská a děti to mají samozřejmě velmi rády, protože ten den se v synagoze opravdu může dělat velká rotyka.“
V celé knize Ester není ani jednou uvedeno Boží jméno, což umožňuje i další výjimku z obvyklého pořádku i v ortodoxních židovských synagogách.
„Dokonce i v naší ortodoxní synagoze, kde je stále zvykem, že muži a ženy jsou odděleni při bohoslužbách, tak při tomto svátku jsou dohromady, když se musí přečíst celý ten příběh o královně Ester, která zachránila ty židy v Persii. V tom příběhu není jméno Boží, takže bez Božího jména lze, aby muži a ženy poslouchali a byli pohromadě.“
K oslavám svátku Purim tradičně patří divadelní hra zvaná Purimšpíl, která vypráví purimový příběh. V Praze v ní zítra vystoupí i malý chlapec Eda, kterého jsem se zeptala, jakou má roli:
Eda: „Rádce krále.“
Redaktorka: „Co ten rádce dělal, jakou měl úlohu?“
Eda: „Prostě radí králi.“
Vida Neuwirthová: „A taky s ním popíjí, protože král Achašveroš byl znám tím, že velmi dlouho a velmi rád popíjel s rádci. Někdy tyto oslavy trvaly i několik měsíců, takže to tam i zmiňujeme, že tato poslední oslava, kterou tady s rádcem a dalšími dvěma rádci pořádal, trvala jak dlouho?“
Eda: „Měsíc.“
Vida Neuwirthová: „No tak, měsíc! Tahle trvala jenom měsíc! A byly i delší!“
Redaktorka: „Tato oslava byla taková klíčová, co se po ní stalo, pane rádce?“
Eda: „Král se opil a podepsal Hamanovi smlouvu, že může pobít všechny židy v Persii.“
A protože příběh nakonec dobře dopadl, měli by mít lidé při svátku Purim dobrou náladu a zapomenout na všechny Hamany světa. A tak k oslavám patří i víno, jak vysvětluje Vida Neuwirthová:
„Je téměř povinností, aby se pilo, nesmí se to samozřejmě přehnat, ale pije se do sytosti a do plnosti. A takovým tradičním pokrmem jsou takzvané Hamanovy uši, jsou to takové makové šátečky a také tím se připomíná příběh o tom Hamanovi, který byl zlý a chtěl všechny židy v Persii pobít, protože ho nechtěli poslouchat a nechtěli se mu klanět.“
Divadelní hra Purimšpíl, která purimové události připomíná, se v židovských obcích hraje každý rok. A tak dokáže vyvolat i různé vzpomínky, jak říká jeden z letitých pražských herců Purimšpíl Jiří Štrébl:
„Jedna holčička tady asi před třemi lety hrála Ester a pak její maminka přinesla fotografie z doby, kdy to před dvaceti nebo osmnácti lety sama hrála a zjistilo se, že to hrála úplně ve stejném kostýmu.“
Takže aby hra Purimšpíl nezevšedněla, předvádí se každý rok nějak jinak, jak říká další z herců-veteránů Tomáš Karger.
„Každý rok máme jiný text. Takže i když to téma notoricky známe, musíme se s ním znovu a znovu poprat a znovu a znovu se ho naučit. A je to velice zábavné, někdy o nervy, ale vždy je to nakonec velká legrace.“
Novou verzi Purimšpíl každoročně připravuje Vida Neuwirthová:
„Myslím, že mám doma více než dvacet verzí různých Ester, někdy jsme to hráli jenom s dětmi, někdy s dospělými, někdy děti a dospělí dohromady, což je asi nejlepší. Někdy jsme to měli i ve verších, jindy jako muzikál... Zkrátka je to pořád stejné téma, ale jak se říká: Kuře 100x jinak, tak já se k tomu pomalu blížím – Ester 100x jinak.“
A vězte, že Purimšpíl dokáže zahrnout i postavy z moderní doby. Jednou se v něm objevili třeba tiskoví mluvčí perského krále a královny Ester. Účastníci zítřejších pražských oslav Purimu se mohou těšit na Purimšpíl ve stylu detektivky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka