iŽurnál pro rodiče a také o polském autobusákovi

22. březen 2002
iŽurnál

Tentokrát se podíváme na sever od našich hranic - do Polska, kde točil Pavel Novák reportáž o webových stránkách řidiče autobusu. V další části se podíváme na weby pro rodiče.

Vlastní webovou stránku si dnes nechávají vytvořit i docela malé firmy, nebo i soukromé osoby. Své místo na internetu dnes zkrátka může mít každý. V sousedním Polsku vyvolala nadšení mezi uživateli internetu stránka varšavského řidiče autobusu pana Tadeusze Wolského. Zašel se za ním podívat náš zpravodaj v Polsku Pavel Novák a všimněte si, jak se v Polsku říká uživatelům internetu - internauté. Schůzku si Pavel domluvil jak jinak, než přes internet.

V ižurnálu se dále budeme věnovat rodičovským webům. Tím největším českým webem v této oblasti je Rodina.cz . V nejbližších týdnech už oslaví tři roky existence a maminky si na ni zvykly.

To proto, že se tu mohou poradit s ostatními rodiči, co dělat, když... Takových diskuzních příspěvků je tu přes padesát tisíc. Navíc tu je 13 poraden odborníků - pediatrická, centra aktivního porodu, poradna o kojení, psychiatrická poradna.

Nastávající maminky tu najdou i online těhotenský kalendář a galerii zajímavých ultrazvukových snímků. V Bříšcích bych upozornila i na seznam jmen pro dítě a také na to, že si tu můžete nechat vypočítat datum narození miminka, pokud zadáte datum početí.

Co ale Rodinu.cz proslavilo je emiminko. To přiznává i Jiří Pavlín, autor serveru.

0:00
/
0:00

Rodina nabízí něco i rodičům odrostlejších dětí. Najdete tu informace o zdravé výživě, škole, můžete se nechat inspirovat nápady pro tvořivou činnost, tipy na procházky a výlety.

A teď míříme na server, který je určen, kteří miminko teprve čekají. Brněnský web má příznačnou adresu - 9mesicu.cz .

0:00
/
0:00

říká Petr Sycha. Co tam najdeme?

To ale mluví Petr Sycha o rubrika, která je jeho neoblíbejnější. Co je čtenářsky nejúspěšnější?

Nedávno se objevily informace o tom, že bychom si měli dávat na rady na zdravotních serverech. Nejzávažnějším prohřeškem bylo to, že pod články neměli autoři ani datum a kolikrát ani neudali zdroj svých informací. Chybné informace by vám mohly ublížit hlavně tak, že vás ukolébají a s návštěvou lékaře pak otálíte. Přitom by vás o mohlo stát nejen zdraví, ale třeba i život.

Stejně citlivá je i situace v případě webů pro rodiče. Informacím na 9mesicu.cz se určitě věřit dá. Vytvářeli ho totiž pracovníci z gynekologicko-porodnické kliniky v Brně, říká další autor webu Martin Petrenko.

Na rodina.cz najdete také spoustu vědeckých autorit, Jiří Pavlín ale stále odmítá nabídky na spolupráci s různými astrology a propagátory alternativní medicíny, raději se drží té klasické.

A taková rada je asi univerzální. Informace na internetu jsou stále jen informacemi - některé léky nebo bylinky doporučované v obecných radách totiž mohou potlačovat účinky léků, které berete na srdce, ledviny nebo třeba astma.

Na internetu nenajdete jenom zábavu, nejenom vtipy a hry, ale také smutné osudy lidí. V tomto případě maminky - Denisa ze Slovenska o své dítě přišla a na adrese www.anjeliky.sk si můžete její krutý příběh přečíst. Stránka ale není jen o její dcerušce, ale také o dalších dětech, které se staly andílky. Nechybí vysvětlení lékařských pojmů týkající se těhotenství a potratu. Přestože jde o stránku amatérky, budete překvapeni jejím zpracováním.

Minule jsme se vás ptali, co znamená anglická zkratka E. T. - správná odpověď zní: jde o zkratku slov extra terestrial - tedy mimozemský. Zkratku jste mohli například zachytit z úspěšného amerického filmu E.T., který se znovu vrací do kin. Naši posluchači Petr Navrátil z Liberce a Pavel Jelínek ze Vsetína od nás proto dostávají novinku z nakladatelství knihy.idnes.cz Adobe Premiere 6.

Tentokrát se hraje o knížky o počítačích a internetu z produkce nakladatelství Computer Press . Dostanete je, pokud nám napíšete, jak se v Polsku říká uživatelům internetu. Správnou odpověď najdete určitě v přepisu pořadu na stránkách zpravodajského serveru Českého rozhlasu 1 - www.izurnal.cz v sekci Poradna, věda, IT. Odpovědi posílejte na e-mailovou adresu pořadu izurnal@cro.cz . Na ní také uvítáme vaše připomínky a náměty k pořadu.

Příští téma:

autor: ark
Spustit audio