Internet místo úřadu práce

22. únor 2002
iŽurnál

Dnes poradíme, kde na internetu hledat práci a jak napsat dobrý inzerát. Úvodem poreferujeme o vyhlašování cen českého internetu Zavináč 2001. Fotky, které jsme tam pořídili, můžete vidět ve fotogalerii.

U pražského Karlova mostu se ve středu udělovaly ceny českého internetu Zavináč 2001 . V klubu Lávka se už podruhé sešli internetoví novináři, podnikatelé, vlastníci serverů a vůbec všichni, kteří mají co do činění s médiem zvaným Internet.

Úvodem ale musíme poznamenat, že se stejně celou dobu čekalo na hokejový zápas Česko - Rusko, díky čemuž se v průběhu večera hrálo o hokejku a moderátor večera Jaroslav Dušek večer neustále popoháněl, abychom to do začátku stihli.

V přeplněném sále klubu Lávka se tísnily dvě desítky nominovaných pánů a dam a pak asi stovka lidí s internetem spřízněných. Všichni už vpodstatě věděli, co mají čekat. Nominace byly vyhlášeny před čtrnácti dny a překvapení se konalo jen v případě Michaely Suché - nominované na Zavináče pro nejlepšího webového grafika. Ta také nakonec vyhrála. Kromě gratulace jsem ji poprosila o malé představení své práce.

Akademie českého internetu nominovala skoro stejné weby a služby jako minule a stejní byli i někteří vítězové. Například server iDnes.cz si podruhé odnesl Zavináče za nejlepší zpravodajství, Ondřej Neff se znovu stal Osobností roku. A to už potřetí, moderátor Jaroslav Dušek narážel na třicet let výher Karla Gotta ve Zlatém slavíku.

Mezi podnikateli se kromě už notoricky známých jmen jako Jiří Hlavenka z Computer Pressu nebo Iva Lukačoviče ze Seznamu objevil majitel firmy Internet Info Marek Antoš. Za svůj úspěch ale výraznou expanzi firmy nepovažuje.

Ihned po nominacích se objevily znovu kritiky nominovaných - ne, že by se weby nelíbily. Ale základním principipem mělo být, že nominované jsou projekty vzniklé během posledního roku a tady to spíš vypadalo na samé pražské weby a nic nového - všechno už jsme znali. Navíc se nenašla kategorie, do které by se vešel například Mobil.cz o telekomunikacích a kam by důstojněji zapadla Lupa.cz o internetu. Mnozí se divili proč, když soutěží grafici, kteří weby ztvárňují graficky, proč nesoutěží také ti, kteří weby doopravdy vymýšlí - webbuildeři. Otázkou také je, proč když existuje kategorie podnikatel, není také kolonka firma roku.

Už ne tak kritiky, ale spíš podiv a znechucení doprovázely předávání cen nejlepšímu novináři. Ladislav Zajíček totiž byl jedním z nejvýznamnějších dlouhodobých českých internetových publicistů, ale akademie ho ocenila, až když už si pro cenu nemohl přijít sám. Zajíček, zakladatel časopisu Bajt a autor kultovní knížky Bity do bytu, zemřel po těžké nemoci loni v prosinci . Cenu za něj převzal Jiří Kofránek.

Královskou kategorii portálů vyhrálo tento rok Centrum.cz a nejlepší zábavu na webu dělá podle Akademie českého internetu kontroverzní Kompost.cz , nejlepší službou je eBanka a mezi wapovými službami zvítězily Jízdní řády Českých drah . Nejlepším obchodem se stala Vltava.cz . Mezi firmami mělo nejlepší web Ministerstvo spravedlnosti .

Od příštího roku se Zavináč trochu změní - nominovaných bude pět a rozšíří se i řady akademiků. A snad pak bude záběr pánů akademiků o něco širší. Ať věrohodnosti a spravedlnosti Zavináčů věříte nebo nevěříte, pan ministr Karel Březina Akademii věřil:

Na začátku jsme slíbili, že poradíme, kde hledat práci. Tahle služba je spolu s realitami jedna z prvních webových služeb internetu. Ostatně jedna z nich, o které dnes padne slovo, vznikla úplně v začátku českého komerčního internetu na začátku roku 1996.

Hledání zaměstnání přes internet jednoznačně zjednodušilo úřadům práce práci. Trh je rychlejší a efektivnější, říká Libor Malý z Jobs.cz .

Jobs.cz je největším portálem e-recruitmentu, což je shánění pracovních sil elektronickými cestami, přesto mají šanci nejvíce profese s nutnou vyšší kvalifikací, dělnické profese se na internetu příliš neinzerují. Zato není problém najít nějakou brigádu.

Když už se vrhnete na jeden z našich rekrutovacích portálů - ať už to bude jobs.cz, prace.cz , cv-online.cz anebo třeba Jobpilot.cz , máte dvě možnosti, jak kontakt na svou vysněnou pozici získat. Vysvětlí vám je Karel Kosobud z další takového serveru volna-mista.cz .

Na dalších serverech si také můžete podat vlastní inzerát. Na Jobs.cz se prý můžete těšit na 5-10 nabídek. Ale jak má takový inzerát vypadat? Dneska nestačí napsat: 30letý absolvent střední školy ekonomického zaměření hledá zaměstnání na plný úvazek v administrativní sféře, nejlépe v Brně. Musíte se zamyslet nad vlastním zaměřením a znalostech, nejenom školním vzděláním.

Protože Libor Malý je majitelem Jobs už od začátku v roce 1996, bylo zbytečné se ho ptát, zda by hledal práci přes internet. Byl by asi stejně zaujatý, ale Karla Kosobuda jsem se zeptala. A ten prý právě práci pro Volná místa u Computer Pressu přes internet získal.

Každý den se na serverech typu Volná-místa.cz hromadí desítky inzerátů, každý si tak udělá jiný systém prohledávání - hledá jen ty nejlepší nabídky - nejvyšší platy - nejvyšší pozice, někdo se snaží omezit výběr jen na dnešní inzeráty. Na tuhle strunu hraje server Hotjobs.cz . Každý den tam ale stejně přibudou stovky až tisíc nabídek. Abyste měli představu, kolik jich přibude na těch běžnějších serverech - tak každý týden je to kolem tisíce inzerátů.

A ptáte se, zda jsou taková hledání práce smysluplná. Asi ano, minimálně získáte přehled o nabídkách ve své profesi, kdo hledá jaké lidi. Servery se dozví, zda byl inzerát úspěšný od firmy, která inzeruje.

Od Libora Malého jsem se konkrétní profese nedozvěděla, tak snad Karla Kosobuda z volna-mista.cz.

Takže hodně štěstí při hledání práce.

Ve středu jsme zaznamenali jedno smutné výročí. 35. narozeniny by oslavil kytarista a zpěvák skupiny Nirvana Kurt Cobain, kdyby nespáchal sebevraždu a nenásledoval tak další hudební hvězdy - Jimma Morisona, Jimiho Hendrixe a Janis Joplin. Kdybyste si ho chtěli připomenout, stačí zajet na rozsáhlý web nirvana.wz.cz . Možná vás až překvapí, kolik informací můžete na takovém fanouškovském serveru najít: texty písniček, diskografie, seznam písniček i s jejich špatnými názvy, fotky tu sice nejsou v kvalitě pro tisk plakátů, ale pro vzpomínajícího fanouška tak akorát.

A kdo vyhrál: Minule jsme se vás ptali, kdy se internet otevřel komerční sféře. Bylo to v roce 1990 a správně odpověděli Tomáš Lukeš z Brna a Stanislav Šolc z Ostravy-Polanky. Posíláme jim komiksové knížky Schůzky s blbcem odkládejte na neurčito od nakladatelství knihy.idnes.cz .

Příště si od nás můžete vysloužit knížku o počítačích nebo internetu od Computer Pressu , pokud nám napíšete, co znamená anglické slovíčko e-recruitment. Vaše odpovědi čekáme na e-mailové adrese pořadu izurnal@cro.cz .

Příště se podíváme na to, jak vzniká webová stránka.

autor: ark
Spustit audio