Internet místo úřadu práce

22. únor 2002
iŽurnál

Dnes poradíme, kde na internetu hledat práci a jak napsat dobrý inzerát. Úvodem poreferujeme o vyhlašování cen českého internetu Zavináč 2001. Fotky, které jsme tam pořídili, můžete vidět ve fotogalerii.

U pražského Karlova mostu se ve středu udělovaly ceny českého internetu Zavináč 2001 . V klubu Lávka se už podruhé sešli internetoví novináři, podnikatelé, vlastníci serverů a vůbec všichni, kteří mají co do činění s médiem zvaným Internet.

Úvodem ale musíme poznamenat, že se stejně celou dobu čekalo na hokejový zápas Česko - Rusko, díky čemuž se v průběhu večera hrálo o hokejku a moderátor večera Jaroslav Dušek večer neustále popoháněl, abychom to do začátku stihli.

V přeplněném sále klubu Lávka se tísnily dvě desítky nominovaných pánů a dam a pak asi stovka lidí s internetem spřízněných. Všichni už vpodstatě věděli, co mají čekat. Nominace byly vyhlášeny před čtrnácti dny a překvapení se konalo jen v případě Michaely Suché - nominované na Zavináče pro nejlepšího webového grafika. Ta také nakonec vyhrála. Kromě gratulace jsem ji poprosila o malé představení své práce.

Míša Suchá o své práci

Akademie českého internetu nominovala skoro stejné weby a služby jako minule a stejní byli i někteří vítězové. Například server iDnes.cz si podruhé odnesl Zavináče za nejlepší zpravodajství, Ondřej Neff se znovu stal Osobností roku. A to už potřetí, moderátor Jaroslav Dušek narážel na třicet let výher Karla Gotta ve Zlatém slavíku.

Ondřej Neff: Na mně to nezáleží

Mezi podnikateli se kromě už notoricky známých jmen jako Jiří Hlavenka z Computer Pressu nebo Iva Lukačoviče ze Seznamu objevil majitel firmy Internet Info Marek Antoš. Za svůj úspěch ale výraznou expanzi firmy nepovažuje.

Marek Antoš: Mým úspěchem byla spíš zkouška z práva životního prostředí

Ihned po nominacích se objevily znovu kritiky nominovaných - ne, že by se weby nelíbily. Ale základním principipem mělo být, že nominované jsou projekty vzniklé během posledního roku a tady to spíš vypadalo na samé pražské weby a nic nového - všechno už jsme znali. Navíc se nenašla kategorie, do které by se vešel například Mobil.cz o telekomunikacích a kam by důstojněji zapadla Lupa.cz o internetu. Mnozí se divili proč, když soutěží grafici, kteří weby ztvárňují graficky, proč nesoutěží také ti, kteří weby doopravdy vymýšlí - webbuildeři. Otázkou také je, proč když existuje kategorie podnikatel, není také kolonka firma roku.

Už ne tak kritiky, ale spíš podiv a znechucení doprovázely předávání cen nejlepšímu novináři. Ladislav Zajíček totiž byl jedním z nejvýznamnějších dlouhodobých českých internetových publicistů, ale akademie ho ocenila, až když už si pro cenu nemohl přijít sám. Zajíček, zakladatel časopisu Bajt a autor kultovní knížky Bity do bytu, zemřel po těžké nemoci loni v prosinci . Cenu za něj převzal Jiří Kofránek.

Jiří Kofránek o Ladislavu Zajíčkovi

Královskou kategorii portálů vyhrálo tento rok Centrum.cz a nejlepší zábavu na webu dělá podle Akademie českého internetu kontroverzní Kompost.cz , nejlepší službou je eBanka a mezi wapovými službami zvítězily Jízdní řády Českých drah . Nejlepším obchodem se stala Vltava.cz . Mezi firmami mělo nejlepší web Ministerstvo spravedlnosti .

Od příštího roku se Zavináč trochu změní - nominovaných bude pět a rozšíří se i řady akademiků. A snad pak bude záběr pánů akademiků o něco širší. Ať věrohodnosti a spravedlnosti Zavináčů věříte nebo nevěříte, pan ministr Karel Březina Akademii věřil:

Karel Březina Akademii věří

Na začátku jsme slíbili, že poradíme, kde hledat práci. Tahle služba je spolu s realitami jedna z prvních webových služeb internetu. Ostatně jedna z nich, o které dnes padne slovo, vznikla úplně v začátku českého komerčního internetu na začátku roku 1996.

Hledání zaměstnání přes internet jednoznačně zjednodušilo úřadům práce práci. Trh je rychlejší a efektivnější, říká Libor Malý z Jobs.cz .

Libor Malý o významu e-recruitmentu

Jobs.cz je největším portálem e-recruitmentu, což je shánění pracovních sil elektronickými cestami, přesto mají šanci nejvíce profese s nutnou vyšší kvalifikací, dělnické profese se na internetu příliš neinzerují. Zato není problém najít nějakou brigádu.

Když už se vrhnete na jeden z našich rekrutovacích portálů - ať už to bude jobs.cz, prace.cz , cv-online.cz anebo třeba Jobpilot.cz , máte dvě možnosti, jak kontakt na svou vysněnou pozici získat. Vysvětlí vám je Karel Kosobud z další takového serveru volna-mista.cz .

Karel Kosobud o shánění práce přes internet

Na dalších serverech si také můžete podat vlastní inzerát. Na Jobs.cz se prý můžete těšit na 5-10 nabídek. Ale jak má takový inzerát vypadat? Dneska nestačí napsat: 30letý absolvent střední školy ekonomického zaměření hledá zaměstnání na plný úvazek v administrativní sféře, nejlépe v Brně. Musíte se zamyslet nad vlastním zaměřením a znalostech, nejenom školním vzděláním.

Libor Malý o správném inzerátu

Protože Libor Malý je majitelem Jobs už od začátku v roce 1996, bylo zbytečné se ho ptát, zda by hledal práci přes internet. Byl by asi stejně zaujatý, ale Karla Kosobuda jsem se zeptala. A ten prý právě práci pro Volná místa u Computer Pressu přes internet získal.

Každý den se na serverech typu Volná-místa.cz hromadí desítky inzerátů, každý si tak udělá jiný systém prohledávání - hledá jen ty nejlepší nabídky - nejvyšší platy - nejvyšší pozice, někdo se snaží omezit výběr jen na dnešní inzeráty. Na tuhle strunu hraje server Hotjobs.cz . Každý den tam ale stejně přibudou stovky až tisíc nabídek. Abyste měli představu, kolik jich přibude na těch běžnějších serverech - tak každý týden je to kolem tisíce inzerátů.

A ptáte se, zda jsou taková hledání práce smysluplná. Asi ano, minimálně získáte přehled o nabídkách ve své profesi, kdo hledá jaké lidi. Servery se dozví, zda byl inzerát úspěšný od firmy, která inzeruje.

Libor Malý: Koho firmy chtějí

Od Libora Malého jsem se konkrétní profese nedozvěděla, tak snad Karla Kosobuda z volna-mista.cz.

K. Kosobud: Koho firmy chtějí

Takže hodně štěstí při hledání práce.

Ve středu jsme zaznamenali jedno smutné výročí. 35. narozeniny by oslavil kytarista a zpěvák skupiny Nirvana Kurt Cobain, kdyby nespáchal sebevraždu a nenásledoval tak další hudební hvězdy - Jimma Morisona, Jimiho Hendrixe a Janis Joplin. Kdybyste si ho chtěli připomenout, stačí zajet na rozsáhlý web nirvana.wz.cz . Možná vás až překvapí, kolik informací můžete na takovém fanouškovském serveru najít: texty písniček, diskografie, seznam písniček i s jejich špatnými názvy, fotky tu sice nejsou v kvalitě pro tisk plakátů, ale pro vzpomínajícího fanouška tak akorát.

A kdo vyhrál: Minule jsme se vás ptali, kdy se internet otevřel komerční sféře. Bylo to v roce 1990 a správně odpověděli Tomáš Lukeš z Brna a Stanislav Šolc z Ostravy-Polanky. Posíláme jim komiksové knížky Schůzky s blbcem odkládejte na neurčito od nakladatelství knihy.idnes.cz .

Příště si od nás můžete vysloužit knížku o počítačích nebo internetu od Computer Pressu , pokud nám napíšete, co znamená anglické slovíčko e-recruitment. Vaše odpovědi čekáme na e-mailové adrese pořadu izurnal@cro.cz .

Příště se podíváme na to, jak vzniká webová stránka.

autor: ark