Hvězdy tančí pro Paraple. „Jen s podporou státu kvalitní péči nezvládneme,“ říká šéf organizace

25. listopad 2023

Česká televize vysílá dvanáctou řadu taneční soutěže StarDance. Už pošesté dá této show i charitativní rozměr, a to podporou Centra Paraple. „Vozíčkáři zatančí, ale podobně jako v posledním ročníku, který byl před dvěma lety, nebudou tančit s páry, ale budou mít svoje číslo,“ říká ředitel organizace David Lukeš.

Dnešek je nejsvátečnější večer paraplete v roce, ne?

Dá se to tak říct – ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k tomu, kolik lidí dokážeme oslovit. A nejen proto, abychom samozřejmě vybrali co nejvíc peněz na naši činnost, ale abychom mohli i představit, co děláme.

Čtěte také

Předcházela tomu dobročinná akademie, kterou kdysi vymyslel Zdeněk Svěrák. Teď je to StarDance. Jak se to vyvíjí a kolikátý je to ročník, kterého se účastníte?

Akademie začala tím, že Zdeněk Svěrák přemýšlel, jak co nejvíc pomoct Parapleti. Oslovil tak umělce a vysílalo se to z tělocvičny. Postupně se to vyvíjelo tak, že se tam mohli představit i naši partneři.

Se StarDance jako takovou spolupracujeme od roku 2016. Nebyl to vždycky takový pořad, na který jsou lidé zvyklí. Jedno vydání byl takový mezipořad Když hvězdy tančí.

Nebylo to v rámci toho soutěžního ročníku.

Ano, byl to jen benefiční pořad, který pro nás Česká televize udělala, abychom mohli zase oslovit lidi.

Jak bude vypadat letošní večer? Zatančí vozíčkáři?

Vozíčkáři zatančí, ale podobně jako v posledním ročníku, který byl před dvěma lety, nebudou tančit s páry, ale budou mít svoje číslo. Víc prozrazovat nebudeme.

Co je důležité pro soutěžící, že nikdo nevypadne. Jak je to úspěšná akce pro Centrum Paraple, co se týče výběru prostředků na činnost?

I když nikdo nevypadne, tak určitě stojí zato se podívat. Je pravda, že ten pořad má menší sledovanost, než když se vypadává se. Chybí tam adrenalin, ale pořád jsou tam skvělé výkony. Navíc je tam speciální číslo. Za dobu od roku 2016 už se vybralo přes 70 milionů. Poslední ročník byl nejúspěšnější, to bylo 21 milionů.

Lepší je ale předpokládám pravidelná kontinuální podpora a pomoc. Faktem je, že vy vlastně pomáháte státnímu rozpočtu, protože tak trošku saturuje funkce, které už stát není schopen poskytnout?

Je to tak. Tam kam stát nedosáhne, tak to nechává lidem, kteří to dělají s konkrétním zájmem, expertízou a odborností, a dává jim peníze.

Nás si stát „cení“ na sedmnáct milionů. Za to bychom ale službu ve kvalitě, v jaké ji chceme poskytovat, dělat nemohli.

Poslechněte si celý rozhovor. Moderuje Vladimír Kroc.

autoři: Vladimír Kroc , fos
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.