Harrachov: lyže i sklárny

První zmínky o výrobě skla v Harrachově jsou starší než sám Krakonoš. Pocházejí ze 14. století. Od roku 1712 je v Harrachově prokázána sklářská huť na Novém Světě a funguje dodnes.

Harrachov, to nejsou jenom lyže, ale také zajímavá sklářská historie i současnost. Pokud budete mít málo sněhu nebo lyžování už dost, můžete se zajít podívat do nejstarší české fungující sklárny a sledovat třeba jak vznikají barevné ručně tvarované skleničky. Tak jako redaktor Jaroslav Hoření v doprovodu majitele sklárny Františka Novosada.

Sklárna Novosad a syn
Muzeum skla Novosad a syn

Kromě práce mistrů sklářů můžete v harrachovské sklárně denně mezi 8 a 15 hodinou obdivovat i 125 let starou brusírnu poháněnou přes transmisi vodní turbínou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.