Genocida Romů je tématem nové výstavy v Národním památníku na Vítkově
Muzeum romské kultury společně se svým specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze zahajují u příležitosti mezinárodního Dne romského holokaustu svoji putovní výstavu Genocida Romů v době 2. světové války. K vidění bude od 2. srpna v Národním památníku na Vítkově.
Výstava se zaměřuje na téma nacistického pronásledování a vyvražďování Romů především na území dnešní České republiky. Jedná se o tragické období dějin, kdy bylo zavražděno téměř 90 % naší předválečné romské populace, výstava nabízí návštěvníkům možnost zjistit něco více o této vytěsněné kapitole dějin.
Součástí vernisáže je uvedení inscenace Gabriely Krečmerové Cikánský boxer v hlavní roli s Filipem Tellerem. Cikánský boxer je monodramatem německé autorky Rike Reinigerové, které je inspirováno životními osudy romského boxera Johanna Trollmanna, zvaného Rukeli. Ten se v roce 1933 stal mistrem Německa v boxu, titul mu však byl nacisty záhy kvůli romskému původu odebrán. I přesto, že na začátku války narukoval do Wehrmachtu a bojoval i na východní frontě, byl po návratu z Ruska poslán do koncentračního tábora Neuengamme.
Vernisáž proběhne 2. srpna od 17 hodin. Vstup na vernisáž i divadelní inscenaci je zdarma
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.