Franta mimozemšťan je buranská komedie připomínající Troškovy filmy. A ne v tom pozitivním smyslu, shrnuje kritik českou novinku

„Buranská komedie, která si pohrává se sci-fi motivem, ale těžko ho doopravdy brát jako sci-fi,“ hodnotí Pavel Sladký poslední film režiséra Rudolfa Havlíka. Snímek o mimozemšťanovi, který havaruje ve vesnici nedaleko od Brna selhává v základních věcech, zejména pak v tom, že opakovaný vtip přestává být vtipem. Navíc upevňuje stereotypy o vztazích mezi muži a ženami, dělá si legraci z konspirátorů a celkově upevňuje nelichotivý obraz Česka jako uzavřené kotliny. 

autoři: Pavel Sladký , zup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.