Finále Fed Cupu: Šafářová také vyhrála a Češky po prvním dnu vedou 2:0

8. listopad 2014

Po vítězství Petry Kvitové 6:2 a 6:4 v úvodní dvouhře prvního dne finále tenisového Fed Cupu nastoupila na dvorec pražské O2 areny česká dvojka Lucie Šafářová a Němka Angelique Kerberová. Po velké bitvě plné zvratů získala pro Češky druhý bod Šafářová po výhře dvakrát 6:4.

Vstup do zápasu Šafářové nevyšel podle představ a rychle prohrávala 0:30. Pak ovšem čtyři fiftýny v řadě a hru zakončila esem. Němka svůj úvodní servis vyhrála bez ztráty balonku. Hned v zápětí čelila česká dvojka dvěma brejkbolům, ale díky svému leváckému podání je odvrátila.

V páté hře už ale při dlouhých výměnách od základní čáry takové štěstí neměla a Kerberová odskočila na 4:2. Šafářová vyměnila raketu, bojovala a odměnou jí bylo srovnání stavu na 4:4 poté, co využila hned první možnost na prolomení servisu soupeřky.

Ožili i diváci v ochozech a tlačili českou fedcupovou reprezentantku za ziskem první sady. Při svém podání nezaváhala, to soupeřky daleko lépe četla a vypracovala si dva setboly. Druhý proměnila a Kerberová odešla do útrob libeňské haly.

Na startu druhé sady si Lucie Šafářová svůj servis nedokázala udržet, zatímco soupeřka bez větších komplikací ano. Pak se ovšem obraz hry opět změnil a rodačka z Brna se dokázala vrátit do hry – 2:2.

Čtěte také

Jenže v zápětí Kerberová opravdu dobře returnovala a znovu se dostala do vedení, které si pak sama potvrdila. Stejně jako v prvním setu tak Šafářová prohrávala 2:4.

Čistá hra jí ovšem dodala sebevědomí, které pak i za přispění nevynucených chyb soupeřky, opět přetavila ve vyrovnání stavu na 4:4.

Tenistka Lucie Šafářová během fedcupového finále v utkání s Němkou Angelique Kerberovou

A vývoj první sady se opakoval i nadále. Šafářová zase získala čtyři hry v řadě a mohla slavit druhý český finálový bod, když využila třetí možnost na ukončení zápasu – 6:4.

„Je to krásný a jsem za to moc ráda, ale především jsem si to moc užila. Vyprodaná O2 arena je jeden z nejkrásnějších pocitů, co v tenise můžete zažít. Nervozita je vždycky, ale už jsem dvě finále zažila, takže ta zkušenost mi pomohla.“

Pochválila ji i legendární Navrátilová

Jasný výsledek bez ztráty setu, ale průběh tomu zase tak úplně neodpovídal. I když dělí Češky od triumfu jedno vyhrané utkání. Přesto zůstává Šafářová opatrná.

„Nesmíme je podcenit a musíme být zítra stoprocentně připravené. Jsou v žebříčku vysoko a tým vyrovnaný, Nemusí to být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ale doufám, že bude, že to Petra dorazí a budeme hned moci slavit. Musíme se ovšem připravit na všechno.“

Po jejím vítězství přišla do šatny české fedcupové reprezentace i legendární Martina Navrátilová a mohla se spolu s ostatními veselit.

Martina Navrátilová si první finálový den v pražské O2 Aréně užívala stejně jako české tenistky

„Kdyby to bylo po jedné, ještě by to bylo napínavé. Myslela jsem, že by možná rozhodoval debl. Ale vypadá to už dobře. Jak jsem viděla povrch, říkala jsem, že mají šanci dnes vyhrát obě. Zejména Šafářová se ovšem musela vypořádat s nepříznivým vývojem, ale Kerberová se v důležitých momentech rozhodla bránit, Lucka se chytila, začal jí vycházet forhend a byl konec.“

Finále tenisového Fed Cupu v Praze (O2 arena, tvrdý povrch):

ČR - Německo 2:0 po prvním dnu

Kvitová - Petkovićová 6:2, 6:4
Šafářová - Kerberová 6:4, 6:4

autor: jbk
Spustit audio