Eagles a Cat Stevens
Rokenrolové hvězdy vstupující na scénu v sedmdesátých letech doufaly, že se stanou součástí nějakého hnutí, ale zjistily, že doba se změnila. Místo pohledů vzhůru (nebo dolů) se lidé uzavřeli do sebe, aby se uprostřed kulturní apatie zabývali svými úzkostmi.
Tento pocit duchovního rozkladu snad nejlépe zachytili Eagles. Například v písni Hotel California se říká: "Uvízli jsme a nemůžeme dál, máme všechna ta rychlá auta a kreditní karty, ale jsme v pasti. Jsme obětí vlastního chtíče. Chceme mít víc a víc a teprve pak budeme spokojení, ale nakonec spokojeni zase nejsme." Písně Eagles hovořily o životní pouti požitkářských Kaliforňanů, kteří si užívají příjemných stránek života a doufají, že dosáhnou pokoje mysli objeveného askety a mystiky. Časem nahlíží marnost svého počínání. Podobně jako pisatel biblické knihy Kazatel, který si nejprve stýská, že všechno je marnost nad marnost, a potom se znovu vydá za pomíjivými věcmi, aby své tvrzení vyzkoušel. Také Eagles si užívali rychlých aut, žen a tequily, aby nakonec napsali písně plné výčitek svědomí jako třeba After The Thrill Is Gone.
V této době docházelo u rokenrolových hvězd také k neobyčejným proměnám. Například kytarista skupiny Fleetwood Mac Jeremy Spencer v roce 1971 během amerického turné jedné noci záhadně zmizel a objevil se až po 4 dnech jako člen křesťanské sekty Boží děti - ostříhaný s novým jménem Jonathan. K Fleetwood Mac už se nevrátil. Údajně stále jenom mumlal: "Ježíš tě miluje." Jen o rok dříve tuto skupinu opustil zakládající člen Peter Green. Ten věnoval své jmění na dobročinné účely a začal studovat křesťanství a judaismus a na výsluní popularity už se nevrátil.
K nejpozoruhodnější konverzi došlo, když se Cat Stevens stal muslimem. Zanechal své hudební dráhy, přijal jméno Yusef Islam a začal vyučovat náboženství. Na svůj předchozí život rokenrolové hvězdy se začal dívat s odstupem.
"Do té doby ,než jsem poznal Korán, jsem cítil, že všechna náboženství obsahují určitý aspekt pravdy, ale ne celou pravdu. Při četbě Koránu jsem pochopil, že náboženství není něco, co si můžete vytvořit. Buďto je náboženství od Boha (a potom je pravé), anebo není od Boha. Islám znamená podrobení se a je to pravé náboženství," řekl Cat Stevens po své konverzi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.