Džas Dureder: Nová platforma pro sblížení Romů s majoritou
V libereckém kraji vznikly v rámci projektu s názvem Džas Dureder (Jdeme dál) dvě platformy, během kterých se budou setkávat romské a majoritní organizace. Cílem je tyto organizace propojit s místní samosprávou a tím zlepšit vztahy mezi majoritou a romskou menšinou. Projekt realizují sami Romové, konkrétně Romani Art Workshop a jeho partneři.
„Na tomto území žije zhruba 6.930 Romů, z nichž 26% v sociálně vyloučených lokalitách. Naším cílem je proto propojit romské a neromské organizace – úřady, samosprávy. Spolupracovat chceme formou společných setkávání, na kterých budeme řešit nejčastější problémy a potřeby. Nepůjde jenom o vyloučené lokality, ale i o školství.“
Jak se váš projekt liší od ostatních, které se věnují přímému řešení sociálních problémů?
„My se nezaměřujeme pouze na sociálně vyloučené lokality. Chceme, aby byli vidět i slušní a vzdělaní Romové. Budeme se je snažit nějakým způsobem zmocňovat, aby se trochu zviditelnili, protože tu jsou i velké problémy s rasismem. Více viditelné jsou totiž problémy vyloučených.“
V rámci projektu plánují semináře o romských specifikách pro učitele a neziskové organizace. Chtějí, aby se více Romů stalo dlouhodobými pěstouny. Budou oslovovat a zviditelňovat místní vzdělané Romy či sepisovat příběhy místních starousedlíků.
Projekt město Frýdlant podporuje partnerstvím
V komunikaci s místními Romy pomáhá koordinátorce Julius Baník, frýdlantský rodák, který místním dlouhá léta pomáhá a oni jej velmi dobře znají.
Jací jsou podle vás Romové na Frýdlantsku? Co řeší a jak se jim tu žije?
„Většinou řeší zaměstnání, bydlení a sociální služby.“
Jakou roli bude v projektu hrát město?
„Město Frýdlant podpořilo realizaci projektu. Rozhodli jsme se, že se zapojíme do partnerství. Naším cílem je co nejvíce pracovníky projektu zapojit do našich běžných setkání – např. v rámci školského výboru. Chtěli bychom se pravidelně scházet i se zástupci z města. Chceme, aby pracovníci projektu věděli, co řeší město a aby měli zástupci romské komunity možnost s městem jednat o věcech, které se řeší. Rádi bychom ve Frýdlantu našli šikovné a schopné Romy, kteří s námi chtějí mluvit,“ uvedla zastupitelka města Frýdlant Lucie Winklerová.
První setkání platformy se uskuteční v lednu příštího roku a projekt potrvá až do dubna 2024.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rod: Sázka na obranný průmysl může být naším pilířem na 20 let. Po válce bude třeba naplnit sklady
-
Rusko je připraveno na mír, ale musí se mu vyhovět, říká politolog Just
-
Sparta po devíti ligových výhrách v řadě prohrála, nestačila na Liberec. Jediný gól vstřelil Višinský
-
‚Parchant jeden.‘ Schillerová se opřela do premiéra Fialy kvůli schůzce o obraně. Podle něj ztrácí nervy