Dušan Kožíšek postoupil do čtvrtfinále, ale tam skončil v rozjížďce

19. leden 2014

Pořadatelé Světového poháru běžců na lyžích ve Sklářské Porebě doplatili na nevhodný termín neúčastí největších hvězd. Ty totiž se totiž necelé tři týdny před startem olympijských her připravují v ústraní a závody v Polsku proto vynechávají.

Je tomu tak i v případě české reprezentace. Její jedničkou pro sprinty, které nakonec ovládli Kanaďan Harvey a Američanka Randallová, byl proto Dušan Kožíšek.

„Já jsem spokojený, i když po dojetí už jsem byl trošku skeptický. Myslel jsem, že to nevyjde, postupně tam ještě přibylo pár lidí, kteří mě odsunuli až na 29. místo. Už jsem házel flintu do žita, nakonec to ale vyšlo a já byl třicátý," říkal Dušan Kožíšek po kvalifikaci, jaké že prožíval nervy před zveřejněním výsledků jízdy, která určila třicítku postupujících do následného čtvrtfinále.

V tom už ale zkušenému sprinterovi štěstí nepřálo. „Po startu jsem se dostával dopředu, ale Kanaďan mě úplně zbytečně zavřel, takže jsem se dostal do kolize a spadnul jsem. Pak už se s tím bohužel nedalo nic dělat, i vzhledem k tomu, že jsem byl unavenější z toho, jak jsem to musel dojíždět," popisoval závodník liberecké Dukly střet s Devonem Kershawem, který mu v podstatě znemožnil bojovat o lepší umístění.

V rozjížďce skončil Kožíšek na posledním, šestém místě, a v celkovém hodnocení proto obsadil třicátou příčku. Ta je ale v rámci českých reprezentantů nejlepším sobotním výsledkem, k čemuž přispěl také fakt, že členové národního týmu mající jistotu startu na olympijských hrách se závodů ve Sklářské Porebě vůbec neúčastní.

„Zbytek reprezentace zvolil přípravu před olympiádou ve větší nadmořské výšce. Je potřeba, aby se udělal kvalitní trénink, protože teď bylo hodně závodů včetně Tour de Ski a je potřeba udělat kvalitní blok tréninku," vysvětluje asistent reprezentačního trenéra Miroslava Petráska Zbyněk Valoušek.

autoři: Vojtěch Bureš , David Nyč
Spustit audio