Dotaci na Čapí hnízdo by měl řešit Brusel, říkají středočeští opoziční politici

8. leden 2018

Středočeští opoziční politici chtějí, aby dotaci pro farmu Čapí hnízdo dál řešil Brusel. Proto nechtějí vyjmout farmu z projektů financovaných Evropskou unií. Politici ze středních Čech tak chtějí Brusel dotlačit k jasnému stanovisku, jestli projekt byl, nebo nebyl v pořádku.

Středočeští opoziční politici mají většinu ve Výboru Regionální rady, která spadá pod Regionální operační program Střední Čechy. Ta na přelomu ledna a února pravděpodobně rozhodne o ponechání, nebo vyřazení Čapího hnízda z evropského dotačního programu.

Osm z patnácti členů výboru Hospodářským novinám potvrdilo, že budou hlasovat proti vyjmutí projektu. Jde o politiky ODS, TOP 09 a STAN.

„Pokud bychom to vyjmuli, dotace už nebude evropská, ale národní. Zároveň by to znamenalo, že je to pro unii uzavřená záležitost. Proto chceme, aby se tím nadále zabývala Evropská komise," řekl Hospodářským novinám, které na záměr středočeských opozičních politiků upozornily, jeden z členů výboru Jan Jakob (TOP 09).

Čtěte také

Vyjmutí dotací

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila premiéra Andreje Babiše, Jaroslava Faltýnka (oba ANO) a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

Poslanecká sněmovna vydala Babiše i Faltýnka v minulém funkčním období ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože oba v říjnových volbách obhájili mandát a znovu tím získali imunitu v plném rozsahu

Případ vyšetřoval také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ten vydal závěrečnou zprávu, kterou má k dispozici jak Městské státní zastupitelství, tak ministerstvo financí. To ze zprávy zveřejnilo tři odstavce, podle kterých OLAF doporučuje vyjmout dotaci z projektů financovaných Evropskou unií. To navrhlo minulý týden také ministerstvo financí. To ale musí schválit Regionální rada Regionálního operačního programu Střední Čechy.

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
*Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
*Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
*Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí. Babiš podle kriminalistů skupinu páchající údajný podvod řídil, měl tak spáchat dotační podvod a poškodit finanční zájmy Evropské unie. Faltýnka policie vnímá jako pomocníka, měl se dopustit dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba politici jakákoli obvinění odmítají a označují je za politicky vykonstruované. V případě prokázání viny jim hrozí pět až deset let za mřížemi.
*Deník Právo dříve uvedl, že obviněni budou všichni, které policie zmínila v žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání. V dokumentech figuruje také Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.
*Policie zmiňuje i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

autoři: vih , red
Spustit audio