Dokud pracuju, tak žiju. Jak přestanu, bude konec, říká českodubský řezbář Jindřich Souček

9. listopad 2021

Zanedlouho 90letý Jindřich Souček z Českého Dubu má práci se dřevem jako koníčka od dětství. I dnes, kdy noha po dávné havárii sotva slouží, a ani ruka už není, co bývala.

Už jako kluk tupil tátovi dláta a hoblíky, takže vyučit se truhlářem byla jednoduchá volba. Po vojně se ale k truhlařině pracovně již nedostal. Až v důchodu bylo dost času na dávný koníček. A věnuje se mu dodnes. Pan Jindřich Souček z Českého Dubu přitom počátkem roku 2022 oslaví devadesátku. Podívat se za ním byl redaktor Jaroslav Hoření.

Jak dlouho už pan Souček se dřevem pracuje? Proč se truhlařině nevěnoval pracovně? Jakou roli v jeho životě sehrála dřevěná loutka? Proč přestal vyřezávat a jak se dostal k soustruhu na dřevo? A které dřevo je nejlepší na soustružení dřevěných kořenek? Poslechněte si rozhovor.

Jindřich Souček, mimo jiné vyřezal českodubský betlém a řadu dřevěných loutek. Jeho dalším koníčkem je fotografování.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.