Diag Human, ruský agent na fakultě nebo bankovní gangy. Jaké kauzy hýbaly děním v roce 2024?
Ruskojazyčné gangy v Česku rekrutují lidi na praní špinavých peněz. Jak systém funguje?
Investigativní tým Radiožurnálu letos odhalil, jak fungují ruskojazyčné gangy, které v Česku shání lidi na praní špinavých peněz. Ty často pochází z internetových podvodů. Gangy najímají majitele bankovních účtů. Na ně pošlou kradené peníze, které pak majitel účtu nebo další prostředník vybere. Majitelé zapůjčených účtů bývají přitom nakonec jediní, kteří z celé skupiny končí u soudu. Policie je totiž dokáže jednoduše odhalit.
Související
-
Ani letos soud kauzu Diag Human definitivně nevyřešil. Příští rok ale bude klíčový
Rok 2024 bude ve více než třicetileté historii kauzy Diag Human patřit k těm zásadnějším milníkům. Soud po ročním tichu letos začal úřadovat a přinesl několik zásadních rozhodnutí. Spor ale neukončil.
-
Agent Pablo v Praze. Ruský špion z nedávné výměny pronikl mezi akademiky filozofické fakulty
Pavel Rubcov alias Pablo González, jeden z 26 aktérů velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem, jezdil v letech 2018 a 2019 do Prahy přednášet na Letní školu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
-
Policie stíhá dva gangy za internetové podvody. Přes cizí bankovní identity ukradly přes 123 milionů korun
Stíhaní lidé si tipovali oběti na inzertních portálech typu Bazoš a Vinted. Slibovali platbu za inzerované zboží a přepravu a následně zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.