Demonstranti zablokovali bulharský parlament, politiky evakuovala policie

24. červenec 2013

Bulharská policie ukončila sedmihodinovou blokádu parlamentu v Sofii. V budově byla asi stovka lidí, několik ministrů, poslanci a novináři. Vchod do parlamentu od včerejška blokovali protivládní demonstranti. Při konfliktu se několik lidí zranilo.

Policie evakuovala lidi z budovy parlamentu zhruba ve tři hodiny ráno v obrněných vozech. Už večer se pokusila vyvézt lidi ven autobusem, stovky demonstrantů na něj ale házely láhve a různé předměty, takže autobus jen vyjel a hned se vrátil zpět do areálu parlamentu.

Jak uvedla bulharská agentura Focus, poslanci včera debatovali o sporném navýšení výdajů ve státním rozpočtu a dav, který požaduje rezignaci socialistické vlády, mezitím budovu parlamentu zablokoval. Provázely to potyčky s policisty, asi deset lidí bylo zraněno.

Podle proděkanky fakulty slovanských studií ze Sofijské univerzity Margarity Mladenové znamená poslední incident další prohloubení politické krize.

„Demonstranti nechtěli dovolit, aby lidi odešli. Byl tam nějaký autobus, který prostě nechtěli propustit. Sedali si před něj a tak dále, a tak nemohl odjet. Když mu začali rozbíjet skla, autobus se vrátil a ti lidé zůstali v parlamentu. Pravděpodobně když se začne rozbíjet parlament, tak vláda obyčejně podá demisi," říká.

Lidem vadí korupční aféry

V Sofii jsou demonstrace proti socialistické vládě premiéra Plamena Orešarského na denním pořádku už přes měsíc. Politická krize vypukla 14. června kvůli volbě kontroverzního šéfa tajných služeb.

Parlament ve zkráceném řízení do této důležité funkce schválil Deljana Peevského, který byl v minulosti podezřelý z podílu na korupční aféře. Je také spolumajitelem mediálního impéria. K Peevskému má výhrady i prezident Plevneliev, protože k úkolům Státní agentury pro národní bezpečnost patří i boj proti závažné kriminalitě včetně korupce.

Premiér poté uznal, že volba Peevského byla chybou, a parlament jmenování zrušil, jenže premiér odstoupit odmítl. A jeho odpůrci proti němu protestují už 40 dnů.

Během návštěvy Bulharska je podpořila komisařka Evropské unie pro spravedlnost Viviane Reddingová. Na sociální síti uvedla, že občané, kteří protestují proti korupci, mají její podporu.

autoři: jpr , hbe , kko
Spustit audio