Čtyřicet procent kontrolovaných prodejců dušičkového zboží porušilo zákon

5. listopad 2014
Zprávy

Česká obchodní inspekce (ČOI) se před Dušičkami zaměřila na květinářství, zahrádkářství a stánkový prodej u hřbitovů. Při kontrolách odhalila u prodejců několik pochybení, neuváděli třeba ceny výrobků nebo nabízeli zboží za nepřiměřeně vysoké ceny.

Plná květinářství a hřbitovy obklopené stánkaři a prodejci věnců. Tak to vypadalo jen pár dní před Dušičkami po celém Česku. Částku za květinovou výzdobu na hrob lidé často neřešili.

„Nešetříme penězi, protože každý vzpomíná na své blízké,“ potvrzuje třeba paní Věra.

Jenže právě toho často zneužívají prodejci, jak zjistili kontroloři České obchodní inspekce. V období před Dušičkami prověřovali především květinářství, zahradnictví a stánkový prodej v okolí hřbitovů po celé republice.

„Česká obchodní inspekce letos provedla zhruba 130 kontrol takzvaného dušičkového zboží. Zhruba 40 procent všech kontrolovaných nějakým způsobem porušilo zákon,“ shrnuje výsledky kontrol mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Nejvíce chyb při prodeji květinových doplňků a svíček odhalila ČOI v Moravskoslezském a Olomouckém kraj. Z celkových 43 kontrol tam došlo k porušení zákona na většině prodejních míst. Na zboží například chyběly cenovky.

„Každý zákazník musí při návštěvě obchodu vědět, za kolik zboží kupuje. Spolu s inspektorkami se nám stalo, že prodavačky se teprve na místě spolu radily, kolik to vlastně stojí,“ popisuje Jiří Fröhlich.

Inspektoři proto dali na místě pokuty za více než 33 tisíc korun, další porušení se budou řešit až ve správních řízeních.

autor: zus
Spustit audio