Covid-19 mění rodinné vztahy a psychickou pohodu. Nejen starší lidé se cítí osamělí

22. duben 2020

Nebýt sociálních sítí, skoro bychom se s rodinou nevídali, shodují se respondenti, kteří popisují, jak nouzový stav ovlivnil jejich vztahy s nejbližšími.

„Já se v současné době s rodinou prakticky nevídám. Tatínkovi je víc než 65 let, vídáme se jenom před vchodem, když mu předávám nákup. On to velmi špatně psychicky snáší. Rodinné vztahy jsou omezené. Velkou záchranou jsou sociální sítě a obecně internet, přesto fyzický kontakt chybí,“ popisuje situaci v rodině Stanislava Ondová a dodává, že na Slovensku, kde žije část jejího příbuzenstva, je situace ještě o něco horší:

Čtěte také

„Na Slovensko se vrátilo velké množství Romů, kteří žili v Anglii a proto je většina mé rodiny, která tam žije, v povinné karanténě. Nesmí vůbec vycházet. Nejstarší z nich jsou na tom psychicky opravdu špatně, obzvláště na vesnicích.“

Vládní nařízení a strach z možné nákazy ovlivnil jejich život natolik, že se s partnerem rozhodli odložit dlouho plánovanou svatbu:

„Naše svatba se měla konat v červnu. Měli na ni přijet i příbuzní ze Slovenska, což tuto chvíli možné není. Přesouváme proto termín na podzim, kdy ale nemusí být pěkné počasí. Hlavně ale doufáme, že budeme všichni zdraví.“

Podle Ondové pandemie negativně ovlivňuje především rodinné vztahy:

„Příkladem je můj tatínek a jeho partnerka. Hádají se spolu kvůli maličkostem. Tatínek rád chodí ven, na ryby, baví se s ostatními pejskaři, jenže to teď všechno odpadlo a na něj to špatně působí. Snažíme se to řešit různě. Objednali jsme jim antistresové omalovánky, různé hry, což situaci dost pomohlo.“

Návštěv ubylo, solidarita ovšem zůstává

Dušan Gorol přiznává, že přestože se s rodinou kvůli pracovní vytíženosti často nesetkává, ovlivnila pandemie jejich veškerý rodinný a společenský život.

Čtěte také

„My se navštěvovali málo, všichni jsme pracovně i časově vytížení. Teď se ale zastavil veškerý rodinný život.“

Přestože se momentálně nesetkávají, funguje u nich rodinná pospolitost a vzájemná pomoc:

„Můj strýc zajistil pro celou rodinu základní potraviny – ovoce, zeleninu, maso. Všem tím pomohl. Na oplátku moje partnerka pro všechny ušila roušky.“

I díky svému zaměstnání musí dodržovat přísně stanovené podmínky tak, aby v případě nákazy nemohl ohrozit chod jedné z největších elektráren v ČR:

„Podepsal jsem dohodu o opatření vůči onemocnění. Nesmím se zbytečně zdržovat na veřejnosti, musím výrazně omezit aktivity mezi lidmi, což platí i na rodinné vztahy. Zkrátka musím se chovat tak, abych se zbytečně nenakazil.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.