Co přináší nový zákon o církvích?
Zákon o církvích, který měl podle názoru vlády zvýšit svobodu vyznání, narazil na protesty současných náboženských společností, sdružených v ekumenické radě církví. Těm se především nelíbí ustanovení, kterým se oddělují charity a diakonie od církví samotných. Obávají se, že tak stát může více zasahovat do jejich záležitostí. Zákon, který Poslanecká sněmovna tento týden znovu schválila, po tom, co jej vrátil Senát, už čeká jenom na podpis prezidenta, aby mohl začít platit.
Hlavním sporným bodem zákona je způsob evidence církevních charitativních institucí. Ty už na rozdíl od církví nebudou registrovány na ministerstvu kultury a mají se změnit na obecně prospěšné společnosti. Způsob jejich financování a daňové úlevy ale zůstávají. Oddělení charit a diakonií podle názoru ekumenické rady omezuje veřejné působení církví. Na druhou stranu ale zákon umožňuje jednodušší registraci nových náboženských společností, které mají málo příznivců.
Dita Fuchsová: Protože v prvním stupni registrace bude potřeba jen 300 podpisů, zatímco nyní je to 10 tisíc.
Říká mluvčí ministerstva kultury. Nový dvoustupňový způsob registrace souvisí také s právy registrovaných církví. Druhého stupně totiž budou moci dosáhnout až po deseti letech působení. Druhou podmínkou je, že budou muset získat nejméně jedno promile věřících. Získávají potom zvláštní práva. To je například možnost uzavírat duchovní sňatky, vykonávat duchovenskou činnost ve věznicích, zřizovat církevní školy anebo vyučovat náboženství na státních školách. Tato výsada zůstává zachována i pro už dnes registrované církve, vyjmenované v příloze zákona. Registrace nových náboženských společností má podle ministra kultury Pavla Dostála řadu podmínek.
Pavel Dostál: Nemohou vznikat náboženské společnosti a církve, které by byly v rozporu s ochanou veřejné mravnosti, veřejného pořádku a veřejného zdraví, principu lidskosti a snášenlivosti. Dále jsou to organizace, které by omezovaly osobní a politickou svobodu nebo práva jiných osob. Je vyloučeno, aby vznikaly společnosti nebo církve, které omezují osobní svobodu osob, zerjména tím, že využívají psychický a fyzický nátlak.
Na rozdíl od současné praxe, jak doplňuje šéfka odboru církví ministerstva kultury Jana Řepová, bude registr náboženských společností veřejný.
Jana Řepová: To je velmi důležitá věc, protože zatím byla registrace neveřejná a nyní ji chceme zveřejnit, tak aby bylo možno vyhovět různým dotazům, které dostáváme například od bank, soudů, sponzorů a obcí.
Samozřejmě ne všechny údaje uvedené v registru budou veřejné. Výjimku mají tvořit například osobní údaje konkrétních fyzických osob, tedy adresy, rodná čísla a čísla průkazů.