Co by pomohlo romské literatuře prorazit? Její zfilmování
Rena Horvátová se vypravila na kurz tvůrčího psaní, na kterém se sešly romské spisovatelky, které nedávno vydaly knihu O mulo! Povídky o duchách zemřelých. Jak se autorkám vedlo, hodnotil lektor René Nekuda:
Jak se vám s autorkami spolupracuje?
„Dobře, pokaždé se na to moc těším. Jejich bezprostřednost a chuť se vzdělávat mi přijde zajímavá.“
Čtěte také
Proč je podle vás romská literatura opomíjená?
„Přiznám se, že jsem nepřemýšlel nad tím, že by byla opomíjená. Moje práce je rozvíjet začínající autory. Většina účastníků kurzu tvůrčího psaní má podobnou pozici – chtějí psát a vydávat, protože jim dosud ještě nic nevyšlo. Zkoušeli to, ale nebyli přijati. Pokud teda mají ambice vydávat knihy. Chodí sem i lidé, kteří jen zpracovávají rodinnou historii. Já z tohoto úhlu pohledu nevidím rozdíl. Nejsem literární vědec, abych mohl rozřazovat literaturu a zkoumat její zákonitosti.“
Romská literatura má přitom na knižním trhu obrovský potenciál...
„V romské literatuře cítím jiný nádech. Jde o střet s jinou kulturou, což ale neznamená, že by neměla potenciál zaujmout širší pole čtenářů. To, co tu dnes předvádí dnešní účastnice kurzu, je skvělá práce. Pokud bych to měl srovnat s předešlými ročníky za celých deset let, co tvůrčí psaní učím, nevidím rozdíl. Tady je nejdůležitější to, jestli má člověk zájem vzdělávat se a jestli má potenciál růstu.“
Čtěte také
A co byste jim poradil, jak prorazit na knižní trh?
„Myslím si, že by pomohlo, kdyby existoval nějaký romský film. Nemyslím s romskou tématikou nebo dokument, těch bychom určitě pár našli, ale myslím na romský příběh s potenciálem filmového zpracování.“
Nezájem, i nedostatek financí
Členka Klubu romských spisovatelů Monika Duždová upozorňuje, že romským autorům schází k vydávání knih především finance a také zájem ze strany knižních vydavatelství.
„S romskou literaturou to není lehké, protože i když máme příběh, je velmi těžké jej jako knihu vydat. Stále na to nejsou finance. Ráda bych proto apelovala na ty lidi, kterým záleží na tom, aby se i romská literatura dostávala do rukou dětem, aby s hledáním financí pomáhali. Jen tak mohou mít naše příběhy knižní podobu, která bude v dostání v knihkupectvích, kde si ji bude moci každý bez rozdílu zakoupit.“
Související
-
V Praze vznikl Klub romských spisovatelů
Začínající Klub romských spisovatelů nezdržuje ve svých řadách pouze ostřílené spisovatele a básníky. Třeba Patrik Daniel s psaním teprve začíná. Už teď ale doufá, ...
-
Vychází kniha Ilony Ferkové s názvem Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny
Nakladatelství romské literatury Kher vydalo dlouho očekávanou knihu prozaičky Ilony Ferkové Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kašt...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.