Československá romská unie sdružuje dobrovolníky z celého světa
Československá romská unie nabízí pomoc chudým, sociálně vyloučeným Romům od loňského února. Dobrovolníky z celého světa spojuje ochota pomáhat lidem v nouzi.
Předseda Československé romské unie Karel Karika řekl, proč se 36 lidí z celého světa spojilo do jednoho spolku:
„Podobný spolek neexistoval. Šlo buď o neziskové organizace, nebo politické strany. My chtěli být spolkem, který pomáhá menšinám v chudobě a při sbližování s majoritou. To je náš hlavní cíl. Členství je přístupné každému, kromě Romů jsou zastoupeny i jiné národnosti, včetně Čechů.“
„Poslání našeho spolku je v sociální a výchovné práci, která přináší pomoc romské komunitě i většinové společnosti v Evropské unii. Odstranění sociální a společenské nerovnosti, která mezi majoritou a romskou minoritou existuje.“
Jak unie funguje v praxi?
„Na sociálních sítích pořádáme zdarma školu, které se může zúčastnit každá domácnost. Organizujeme volnočasové aktivity, doučování našich členů ve vyloučených lokalitách, kulturní akce, atd. Například minulý měsíc jsme v Ústí nad Labem uspořádali festival, kterého se zúčastnilo 6 tisíc lidí a který jsme financovali z vlastních prostředků.“
Československá romská unie financuje všechny své aktivity. Členové spolku platí 1 Euro měsíčně (cca 25 Kč) jako příspěvek. Přidat se může kdokoliv, kdo má chuť pomáhat.
„Člověk musí být ochoten zapojovat se do řešení otázek a do našich problémů, které vyvstanou. Například jako byla kauza vyhoření domu v Ostravici, nebo pomoc ve slovenských osadách. Zatím jsme zdárně dokončili osm případů.“
Lidem z vyhořelého domu jste pomohli sehnat nové bydlení?
„Nejen to. Složili jsme se na opravu domu, částku jsme poskytli rodině a ta mohla situaci vyřešit mnohem dříve, než kdyby si vyřizovala půjčku.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejvážnější armádní případ. Čtyři čeští elitní vojáci jsou obžalovaní kvůli smrti afghánského zajatce
-
Papež by nechtěl, aby jeho nástupce zapomněl na chudé. Favorit je z Filipín, tvrdí církevní expert
-
Zrušení sankcí, pětina Ukrajiny a žádné zahraniční mise. Čím vším Rusko podmiňuje ukončení války
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku