Česko mezi řádky II

Většina návštěvníků je slušných, do knihy si vyberu jen ty 3 % debilů, směje se kastelán a autor románu Poslední aristokratka

Jihomoravský zámek Milotice sice není výslovně dějištěm žádného soudobého románu, přesto do seriálu Česko mezi řádky patří. Je totiž spojený s knihou Poslední aristokratka. Jednak proto, že autorem humoristické série o rodině Kostkových ze zámku Kostka je milotický kastelán Evžen Boček, a také proto, že památka, kterou spravuje, byla jednou z těch, kde se natáčel stejnojmenný film.

„Když se na Milotice podíváte, tak je to taková čtyřkřídlá budova. Při pohledu shora připomíná kostku,“ osvětluje původ jména románového zámku Kostka autor knihy a kastelán v Miloticích Evžen Boček.

„V knížce sice najdete hrobku a katakomby, ale ty tady nejsou. Hlavní sál a kuchyň, což je v podstatě ústřední prostor celé knížky, kde se všichni schází a neustále se tam něco řeší, tak jsou právě tady v Miloticích,“ dodává.

Mufloni jim neříkají

Pokud by ale někdo hledal podobnost mezi románovými postavami a skutečnými zaměstnanci zámku, nenajde ji.

Čtěte také

„Protože bych tady s nimi nevydržel, směje se kastelán. Paní Tichá je v největším kontrastu s naší uklízečkou na zámku, protože naše uklízečka nepije a ani moc extra nevaří… 97 procent návštěvníků je naprosto slušných, ale já si vyberu tři procenta těch s prominutím debilů a dám je do knížky,“ vysvětluje.

Do některých postav zato prý Evžen Boček promítl své vlastní povahové vlastnosti. „Nejvíc je to zahradník Krása, který je strašný hypochondr. A potom hrabě svou neochotou vydávat peníze, což já dělám nerad.“

Jedním z výrazů, který se díky knize a filmu Poslední aristokratka rozšířil, je označení návštěvníků zámku jako muflonů. „Průvodci to mezi sebou nepoužívají, říkáme jim prostě lidi,“ uvádí kastelán zavádějící termín na pravou míru.

Lustr rozebral do krabic

Fotografie z filmu Poslední aristokratka

Zámecká kuchyň vypadá skoro stejně jako ve filmu. Teď tam také visí fotografie představitelky Anežky Tiché v podání herečky Elišky Balzerové. Hlavní sál zámku sloužil ve filmu jako jídelna, filmaři si sem přivezli stůl, židle a museli manipulovat s lustrem, který váží víc než dva metráky. 

Natáčení scény s pádem lustru se v sále odehrávalo před třemi lety, k poškození vzácného díla ale samozřejmě nedošlo. „Musel jsem ho celý, kousek po kousku sundat, rozdělat do krabi a odnést. A oni si sem přivezli svůj,“ popisuje Evžen Boček.

Fotografie z natáčení najdou návštěvníci zámku v průchodu na nádvoří. Milotický zámek si ale s románovou Kostkou spojí jen málokdo, exteriéry totiž filmaři točili na jiné památce.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.