Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?
Voní po vosku a učí, jak se starat o včely i jak pěstovat nejlepší pastvu. Zájem o včelařské učiliště je veliký
V dalším díle seriálu o českých učilištích se podíváme do Nasavrk. Tam zřizuje ministerstvo zemědělství a Český svaz včelařů včelařské učiliště. Mezi studenty jsou včelaři s 200 včelstvy i úplní začátečníci. Jaké předměty se zde vyučují? Poslechněte si celou reportáž.
Vypadá to jako klasická učebna, která voní voskem. „Ano, přesně tak, právě zde se učí naši studenti nebo tady při různých kurzech vyrábíme svíčky ze včelího vosku,“ ukazuje ředitel Josef Lojda jednu z učeben.
Učebny vonící včelím voskem
Příjemná vůně včelího vosku je ve škole skoro všudypřítomná. „Tady jsme ve voskové části, kde se učí zpracovávat krásný čistý vosk. Včela to musí zpracovat na čistý vosk a dále ho zpracovává na mezistěny,“ doplňuje.
Škola funguje od roku 1951, poslední absolventy denního studia v Nasavrkách měli v 90. letech, od té doby je možné jen dálkové studium.
„Musíme si uvědomit, že ti lidé už nějaké zaměstnání v 99 procentech mají, případně jsou důchodci a tak dále. Máme tu lidi, kteří, když to přeženu, v životě neviděli včelu, i včelaře, kteří mají 200 včelstev. Studenti mají odborné předměty včelařství, chov matek, nemoci a škůdci včel, včelí pastvu a tak dále – jde o průřez celým včelařstvím,“ říká zástupkyně ředitele Miroslava Novotná.
Věkový průměr přes 45 let
Škola má i vlastní domov mládeže, a to i přesto, že věkový průměr studentů je lehce přes 45 let. „Máme domov mládeže, protože máme žáky, i když je jim třeba 70. Jsme rádi, že jim můžeme poskytnout celodenní stravování plus ubytování.“
Součástí včelařského učiliště je i arboretum. K čemu ho včelařská škola potřebuje? „Včela může žít v jakémkoliv úle, ale nemůže žít bez včelí pastvy. Takže tady ukazujeme studentům ideální skladbu, ale zároveň i učíme – tohle pěstujte v suchu, tohle pěstujte ve stínu, učíme je to i množit, aby si ji sami dokázali pěstovat.“
Zřizovatelem školy je ministerstvo zemědělství a Včelařský svaz. Do prvního ročníku obvykle v Nasavarkách přijímají kolem 30 studentů, zájem je ale takový, že musí některé odmítat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.