Česká učiliště. Jaká je nabídka oborů a které profese mizí?

Voní po vosku a učí, jak se starat o včely i jak pěstovat nejlepší pastvu. Zájem o včelařské učiliště je veliký

V dalším díle seriálu o českých učilištích se podíváme do Nasavrk. Tam zřizuje ministerstvo zemědělství a Český svaz včelařů včelařské učiliště. Mezi studenty jsou včelaři s 200 včelstvy i úplní začátečníci. Jaké předměty se zde vyučují? Poslechněte si celou reportáž.

Vypadá to jako klasická učebna, která voní voskem. „Ano, přesně tak, právě zde se učí naši studenti nebo tady při různých kurzech vyrábíme svíčky ze včelího vosku,“ ukazuje ředitel Josef Lojda jednu z učeben.

Učebny vonící včelím voskem

Příjemná vůně včelího vosku je ve škole skoro všudypřítomná. „Tady jsme ve voskové části, kde se učí zpracovávat krásný čistý vosk. Včela to musí zpracovat na čistý vosk a dále ho zpracovává na mezistěny,“ doplňuje.

Škola funguje od roku 1951, poslední absolventy denního studia v Nasavrkách měli v 90. letech, od té doby je možné jen dálkové studium.

Surový vosk ze starých pláství.

„Musíme si uvědomit, že ti lidé už nějaké zaměstnání v 99 procentech mají, případně jsou důchodci a tak dále. Máme tu lidi, kteří, když to přeženu, v životě neviděli včelu, i včelaře, kteří mají 200 včelstev. Studenti mají odborné předměty včelařství, chov matek, nemoci a škůdci včel, včelí pastvu a tak dále – jde o průřez celým včelařstvím,“ říká zástupkyně ředitele Miroslava Novotná.

Věkový průměr přes 45 let

Škola má i vlastní domov mládeže, a to i přesto, že věkový průměr studentů je lehce přes 45 let. „Máme domov mládeže, protože máme žáky, i když je jim třeba 70. Jsme rádi, že jim můžeme poskytnout celodenní stravování plus ubytování.“

Dřevěná klasika. Včelích úlů jsou desítky typů. Každému vyhovuje něco jiného.

Součástí včelařského učiliště je i arboretum. K čemu ho včelařská škola potřebuje? „Včela může žít v jakémkoliv úle, ale nemůže žít bez včelí pastvy. Takže tady ukazujeme studentům ideální skladbu, ale zároveň i učíme – tohle pěstujte v suchu, tohle pěstujte ve stínu, učíme je to i množit, aby si ji sami dokázali pěstovat.“

Zřizovatelem školy je ministerstvo zemědělství a Včelařský svaz. Do prvního ročníku obvykle v Nasavarkách přijímají kolem 30 studentů, zájem je ale takový, že musí některé odmítat.

autoři: Josef Ženatý , mga
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.