Býčí skála byla útočištěm už ve starší době kamenné. Bylo tam však objeveno i pohřebiště s desítkami lidských koster

Býčí skála byla útočištěm už ve starší době kamenné. Bylo tam však objeveno i pohřebiště s desítkami lidských koster
Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu poskytovala lidem útočiště už ve starší době kamenné. S archeologickými objevy v jejím nitru je spojen lékař a archeolog Jindřich Wankel.
Pod jeho garancí našli v jeskyni Gustav a Arnošt Felklovi v roce 1869 unikátní sošku bronzového býčka. O tři roky později zde Wankel objevil pohřebiště s desítkami lidských koster.
Většina patřila mladým ženám a dětem, jejichž těla byla po smrti či těsně před ní zmrzačena. Některým chyběly hlavy, jiným údy. Pohřbených mužů zde odpočívalo jen několik a očividně se s nimi zacházelo mnohem lépe – jejich kostry žádné stopy násilí nenesly.
Archeologové a historici se dlouho nemohli shodnout, jak nález vysvětlit. Šlo snad o pohřeb významného náčelníka kmene, se kterým se musela povinně odebrat na věčnost i celá jeho družina? Nebo zde ležela těla přepadených obchodníků s rodinami, jež zmasakrovali neznámí lupiči?
Podle nejnovějších výzkumů Býčí jeskyně dlouhé roky sloužila jako pohřebiště elit i jako obětní místo, kde se konaly rituální vraždy mladých žen, dětí a zvířat. Svůj název si Býčí skála nese už z dávných bájí a pověstí. Nalezení sošky malého býka pradávné pojmenování jen potvrdilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.