Britský exministr varuje před možnými rasovými nepokoji, kvůli romským imigrantům

12. listopad 2013

Ulice britských měst by se podle bývalého ministra vnitra Davida Blunketta mohly stát znovu místem rasových nepokojů. Mohli by je prý svým chováním rozpoutat romští přistěhovalci. Známý labouristický politik si na BBC konkrétně stěžoval na chování slovenských Romů v Sheffieldu.

„Romští přistěhovalci ze Slovenska musejí změnit své návyky. Musejí začít posílat děti do škol, přestat vyhazovat odpadky na ulici a potulovat se po městě,“ nebral si servítky exministr Blunkett ve vysílání BBC.

Do Sheffieldu se přestěhovalo několik stovek romských rodin, včetně bývalých obyvatelů osad na východním Slovensku. Obyvatelé Sheffieldu už podle Daily Telegraphu v reakci na údajně asociální chování těchto přistěhovalců začali zakládat pouliční hlídky.

Podle Blunketta je "kulturní propast mezi Romy a starousedlíky o polovinu větší, než jak tomu bylo v případě pákistánských imigrantů o generaci dříve".

Exministr vnitra se obává, že by napětí mohlo přerůst ve vážné rasové nepokoje, jako tomu bylo v roce 2001 v případě asijské komunity v Bradfordu nebo Oldhamu.

autor: Jiří Hošek
Spustit audio